Animatorki projektu: Krystyna Stoparczyk, Martyna Zaradkiewicz

Organizacja: Gminny Ośrodek Kultury w Długołęce

Okres realizacji: 20 września 2014 – 20 czerwca 2015

Krystyna Stoparczyk pracuje w świetlicy wiejskiej w Bykowie i bardzo lubi swoją pracę. Interesuje się literaturą, historią, psychologią i teatrem. Spełnia swoje marzenia, przygotowując sztuki teatralne z udziałem dzieci i młodzieży. Uwielbia kwiaty z własnego ogródka – przekwitnięte zasusza i wykorzystuje do tworzenia obrazków-liściaków. W wolnych chwilach czyta, szydełkuje, maluje obrazy haftem krzyżykowym i jeździ na rowerze.

Martyna Zaradkiewicz jest absolwentką wydziału edukacji artystycznej w zakresie prac plastycznych, ukończyła także pedagogikę specjalną. W ramach studiów skupiła się na pogłębianiu wiedzy o arteterapii – leczeniu przez sztukę. Obecnie pracuje jako animator kultury i instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Długołęce. Lubi sztukę zaangażowaną społecznie, działania z pogranicza performance oraz kreatywną pracę z ludźmi. Chciałaby „wprawiać ludzi w ruch” i wzbudzać w nich potrzebę tworzenia sztuki i przebywania z kulturą.

„Pogotowie tradycji” wyrusza do Bykowa, by reanimować dawne zwyczaje i tworzyć nowe, wzbogacające lokalną kulturę. Międzypokoleniowa grupa artystyczna stworzy teatr, w którym będzie mógł wziąć udział każdy bez względu na wiek i doświadczenie sceniczne. Odbędą się wspólne andrzejki, kolędowanie przy stole z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami, jasełka, kiermasz wielkanocny. Uczestnicy projektu poszukają zapomnianych pieśni i przyśpiewek ludowych, a potem wyśpiewają je na otwartych koncertach. Młodzież będzie miała szansę nauczyć się od seniorów rzadko wykonywanych tańców ludowych. O działaniach „Pogotowia tradycji” będzie można przeczytać na specjalnie w tym celu utworzonej stronie internetowej, gdzie prócz dokumentacji z warsztatów i występów znajdzie się baza gromadząca lokalne tradycje.