Animatorki projektu: Krystyna Adamska, Danuta Drzewiecka-Piechowiak

Organizacja: Stowarzyszenie Na Górze

Okres realizacji: 1 września 2013 – 30 czerwca 2014 
Krystyna Adamska szydełkuje, wyszywa, haftuje, dekoruje. Zdobienie przedmiotów zawsze było jej bliskie – gdy pracowała w fabryce porcelany, starała się włożyć wiele autorskiej pasji w malowanie talerzy, salaterek, filiżanek. Do dziś stół ma pełen farb, sznurków, kleju i różnokolorowych materiałów. Należy do klubu „Zrób to sama”, gdzie dzieli się swoimi umiejętnościami i zdobywa nowe. Pani Krystyna uwielbia też czytanie – relaksuje się przy dobrej książce historycznej. Czasem grywa dla siebie i innych na harmonijce ustnej, którą dostała w spadku po ojcu.
 
Danuta Drzewiecka-Piechowiak nie lubi siedzieć bezczynnie, zawsze przecież jest coś ciekawego do zrobienia. Pracuje w Warsztacie Terapii Zajęciowej z osobami niepełnosprawnymi, w szkole jako nauczyciel specjalny, a ostatnio pełni rolę koordynatorki projektu „Teatr w Rzadkowie”. W międzyczasie urządza dom, co sprawia jej ogromną radość. Dzięki synkowi polubiła klocki Lego, a budowę statków ma w jednym palcu.
 
Co można zrobić, żeby miasto, w którym żyjemy było piękniejsze? Odpowiedź na to pytanie znalazła grupa uczestników projektu, który został przeprowadzony w Chodzieży – mieście słynącym z wyrobu porcelany. Seniorzy z klubu „Zrób to sama” i z Domu Pomocy Społecznej oraz młodzież z Fundacji „Centrala Młodych” szukali miejsc, które zmieniły się przez ostanie 40, 50, 60 lat. Amatorzy ceramiki stopniowo umieszczali w wybranych przestrzeniach miejskich samodzielnie zaprojektowane i wykonane z gliny rzeźby, płaskorzeźby i tablice, nawiązujące do najnowszej historii miasta. W taki sposób powstał street art – sztuka tworzona w publicznym miejscu. Żeby zmobilizować mieszkańców Chodzieży do bacznego wypatrywania zmian w mieście, fotografie umieszczanych w przestrzeni dzieł ukazywały się w lokalnej prasie, a zadaniem czytelników było ich odnalezienie w przestrzeni miasta.