lokalizacja
Łódź, łódzkieedycja
XI (2018-2019)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki projektu:
Halina Kwaśna – chce by międzypokoleniowe działania wzmacniały więzi, pomagały wzajemnie się rozumieć oraz by obalały stereotypy.
Katarzyna Żmuda – miłośniczka teatru, od lat skutecznie zaraża swoją pasją innych. Z doświadczenia w pracy z seniorami wie, że osoby starsze potrafią bardzo dobrze odnaleźć się w teatrze, gdzie ich bogate doświadczenie życiowe może zostać także wykorzystane.
Organizacja wspierająca: Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych
Punktem wyjścia do działań był spektakl rosyjskiego pisarza Nikolaja Kolady Baba Chanel – historia starszych kobiet występujących w chórze, które niespodziewanie stają zostają odsunięte na dalszy plan, kiedy przychodzi symboliczne nowe i młode. Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach, nad którymi czuwała aktorka i reżyserka Karolina Lutczyn-Friedek. Praca nad spektaklem była okazją do rozmowy, wspólnych ćwiczeń, poznawania się, dzielenia się doświadczeniami i przełamywania stereotypów, a także oswojenia lęków związanych z przemijaniem i dorastaniem. W spektaklu znalazły się również fragmenty rozmów seniorów i juniorów, które oni sami uznali za ważne i znaczące, bo poruszyły emocje i zmieniły sposób myślenia. Młode kobiety mówiły słowami seniorek o tym, z czym zmagają się starsze kobiety, seniorki zaś – o tym, czego dowiedziały się o młodszych koleżankach. Spektaklowi towarzyszyły warsztaty prowadzone przez psychologa, które pomogły osobom z publiczności poczuć i doświadczyć tego, z czym na co dzień zmagają się osoby starsze.