lokalizacja
Gorzów Wielkopolski, lubuskieedycja
XI (2018-2019)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki projektu:
Jolanta Kępka – absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Ma doświadczenie w prowadzeniu audycji muzycznych, koncertów i zajęć (kształcenie słuchu, rytmika). Chce pokazać, że bariery wynikające z różnicy wieku nie istnieją, a instytucje kultury, często postrzegane jako niedostępne, mogą być przyjazne seniorom.
Katarzyna Chorążyczewska – zawodowo związana m.in. z edukacją kulturową. Od 2011 roku pracuje w Centrum Edukacji Artystycznej, działającym przy Filharmonii, gdzie prowadzi cykl zajęć dla dzieci „Filharmonia Juniora”. Marzy o stworzeniu przestrzeni międzypokoleniowej do rekreacji i wymiany doświadczeń.
Organizacja wspierająca: Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska
Celem projektu było budowanie mostów pomiędzy na pozór odległymi światami dwóch różnych pokoleń, a w efekcie zapobieganie samotności i izolacji osób starszych. Z połączenia dwóch perspektyw – wspomnień i dziadków/babć oraz zainteresowania wnuczków/wnuczek nowoczesnymi technologiami powstały ścianki muzyczne, zainstalowane w zabytkowym ogrodzie Muzeum Lubuskiego. To muzyczny plac zabaw, który stał się miejscem rodzinnych spotkań i pretekstem do wspólnego spędzania czasu. Wszystkie działania warsztatowe odbyły się w dwóch lokalizacjach: Filharmonii Gorzowskiej oraz Muzeum Lubuskim. Dzięki współpracy tych dwóch instytucji, w sposób symboliczny połączono wartości młodego, nowoczesnego, energicznego pokolenia z dojrzałością i doświadczeniem seniorów. Inauguracją projektu był Dzień Babci i Dziadka, a zakończeniem – Dzień Dziecka.