lokalizacja
Włocławek, kujawsko-pomorskieedycja
XIII (2020-2021)obszary działań
filmAnimatorki:
Izabela Trojanowska – z wykształcenia jest matematyczką, ukończyła podyplomowe studia z zarządzania, pracowała w wielu miejscach, ostatnio we Włocławskim Domu Kultury. Aktualnie i formalnie od kilka lat jest na emeryturze, podczas której praktycznie nie miała dnia wolnego – prowadzi bowiem Dyskusyjny Klub Filmowy „Ósemka”, który skupia miłośników sztuki filmowej i jako jedyny we Włocławku pokazuje filmy, które nie są powszechnie dystrybuowane.
Justyna Marcinkowska – ukończyła dokumentalistykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała w Telewizji Polskiej w Zespole Rozwoju Programowego. Obecnie pracuje w Kantar Creative House. Współpracuje z Fundacją Ari Ari, w której zajmuje się dziedzictwem kulturowym oraz szeroko pojętej różnorodności kulturowej. Pisze do mediów (m.in. „Tygodnika Przegląd” i „Tygodnika Powszechnego”) reportaże i artykuły poświęcone zjawiskom kulturowym.
Organizacja wspierająca: Fundacja Ari Ari
To cykl międzypokoleniowych spotkań mieszkańców Włocławka i okolic, podczas których uczestnicy odtworzyli historię dawnych lokalnych kin i opracowali wspomnienia w formie filmików, prezentacji i audiowizualnych opowieści. Wspólne spotkania i wspomnienia podsumowano na seansach filmowych w plenerze i w kinie. Seanse w połączeniu z rozmowami na ważne dla uczestników tematy były sposobem na integrację międzypokoleniową.
W ramach projektu zorganizowane też otwarte pokazy najnowszych dzieł polskiej kinematografii oraz filmy nawiązujące do osób związanych z regionem (Józef Tykociner, Samuel Landau Jerzy Stępkowski, Andrzej Nejman, Jan Nowicki). W organizację pokazów zaangażowano mieszkańców, którzy wspólnie z animatorkami wybrali repertuar i uczestniczyli w całym procesie organizacji oraz promocji.