lokalizacja
Stronie, małopolskieedycja
I (2008-2009)obszary działań
ekologiaAnimatorki:
Bernadeta Łuczak – pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Stroniu, prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, uczestniczy w spotkaniach Klubu Seniora. Po pracy lubi czytać przede wszystkim Tokarczuk i Kapuścińskiego.
Maria Gębala – jest emerytowaną nauczycielką, wieloletnią dyrektorką szkoły podstawowej. Wzięła udział w projekcie, bo chce przekazać swoją wiedzę młodemu pokoleniu i sama nauczyć się od niego czegoś ciekawego. Na co dzień prowadzi dom i zajmuje się wnukami. Uczestniczy w działaniach Klubu Seniora.
Organizacja wspierająca: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszowie z siedzibą w Stroniu
Pomysłodawczynie międzypokoleniowego cyklu warsztatów poświęconych ekologii i zdrowemu odżywianiu żartują, że chciałyby, żeby warzywa przestały być zmorą dzieciństwa. Zajęcia były poprowadzone przez członkinie koła gospodyń wiejskich, klubu seniora i osoby prowadzące gospodarstwa ekologiczne. Dzieci, młodzież, ale także ich rodzice, poznali tajniki produkcji ekologicznej żywości: wyrabiali masło, robili ser i przygotowywali świeże soki. Nauczyli się rozpoznawania i wykorzystywania grzybów i ziół rosnących na beskidzkich łąkach. Zrobili przetwory i zamknęli je we własnoręcznie ozdobionych słoikach. Zimą działania przeniosły się do kuchni, gdzie kobiety z koła gospodyń wiejskich zdradziły dzieciom przepisy na lokalne przysmaki, w tym na żur stroiński i zupę chrzanową. Wszyscy chętni uczestniczyli w nietypowej lekcji historii w prywatnym muzeum narzędzi rolniczych i odwiedzali lokalne gospodarstwa ekologiczne. Uczestnicy przygotowali broszurę, w której podzielili się zdobytą wiedzą z innymi mieszkańcami.