lokalizacja
Przyłęk, mazowieckieedycja
VII (2014-2015)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Natalia Przepiórka – jest emerytowaną nauczycielką. Przez wiele lat była instruktorką harcerską, drużynową, organizatorką obozów harcerskich i kolonii zuchowych. Interesuje się folklorem, spisuje lokalne pieśni i tradycje. Gromadzi historie dotyczące regionu, a na ich kanwie snuje opowieści i tworzy spektakle obrzędowe. Pasjonuje się językiem i kulturą rosyjską. Obecnie prowadzi zespół obrzędowy przy Kole Gospodyń Wiejskich w Grabowie nad Wisłą.
Joanna Kałużyńska – pracuje w lokalnej bibliotece i wychowuje dwóch synów, ale znajduje również czas na rozwijanie swoich zainteresowań – śpiewa w zespole działającym przy Kole Gospodyń Wiejskich w Grabowie nad Wisłą, pasjami czyta książki. Chętnie działa na rzecz lokalnej, międzypokoleniowej społeczności.
Organizacja wspierająca:Gminna Biblioteka Publiczna w Przyłęku
Czym jest parzybroda? Jak zrobić kapustę z grochem, tradycyjny placek drożdżowy i pierogi z owocami leśnymi? Do czego służy kosa, sierp, cep? Na te i inne pytania młodzi mieszkańcy okolicy mogli uzyskać odpowiedzi od seniorów, którzy chcą przekazywać lokalną tradycję kolejnym pokoleniom. W czasie zajęć ożyły zapomniane pieśni, dawne zwyczaje i obrzędy oraz język, jakim mówili przodkowie mieszkańców Grabowa. Wszyscy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach teatralno-muzycznych, na które złożyły się techniki radzenia sobie z tremą, zajęcia z emisji głosu i elementarne zadania aktorskie. Nie zabrakło także zajęć z kroju i szycia, potrzebnych, by samodzielnie stworzyć kostiumy. Efektem działań były spektakle według napisanych przez uczestników scenariuszy: Dożynki przed dworem dziedzica w Grabowiei Wianki – Noc Świętojańska.