lokalizacja
Gorzów Wielkopolski, lubuskieedycja
XIII (2020-2021)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Małgorzata Korzeniowska – większą część życia spędziła w Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym po przebytej chorobie Heinego-Medina. Dziś porusza się w aparacie ortopedycznym i przy pomocy kuli. Codziennie ciężko pracuje nad kondycją i sprawnością fizyczną. Przygodę ze sportem rozpoczęła w 1978. Jej pasją jest łucznictwo, na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney 2000 r. zdobyła brązowy medal. Czas dzieli między rodzinę i przyjaciół oraz działania społeczne w organizacjach pozarządowych.
Dorota Pilecka – jest pedagożką, doradczynią zawodową, terapeutką pedagogiczną, oligofrenopedagożką i specjalistką z zakresu pomocy społecznej, uzyskała stopień doktora w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej. Jest również instruktorką nordic walking. Dziś pracuje ze studentami dzieląc się wiedzą i doświadczeniem. Od wielu lat związana jest z trzecim sektorem i działalnością społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Lubi spędzać czas na łonie natury, spacerować i uprawiać przydomowy ogródek.
Organizacja wspierająca: Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddz. w Gorzowie Wlkp.
Spacery mają na celu wspólną aktywność na świeżym powietrzu połączoną z poznawaniem oraz opracowaniem tras spacerowych dostępnych dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Zgodnie metodologią prowadzenia spacerów badawczych uczestnicy zwracają uwagą na długość tras, dostępność miejsc do odpoczynku oraz toalet jako istotnych kwestii dla seniorów. Na podstawie tych obserwacji opracują oraz udostępnią w internecie trasy spacerowe.
W ramach projektu są zaplanowane także spotkania informacyjno-edukacyjne we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego połączone z możliwością wykonania indywidualnych testów sprawności fizycznej, szkolenia z dotyczące obsługi dodatkowych funkcji telefonów (robienia zdjęć, nagrywania filmów oraz ich udostępniania), a także korzystania z aplikacji monitorujących aktywność.
Hasłem projektu, z którym uczestnicy zwracają się do mieszkańców, jest sentencja wypowiedziana przez starszą animatorkę: „W zdrowym ciele zdrowy duch, więc ruszamy wszyscy w ruch”.