Do pobrania
PDFPrzeszłość i młode lata to częste tematy rozmów dojrzałych osób. Nawet jeśli wspomnienia dotyczą nie zawsze łatwych spraw, warto się nimi dzielić i w jakiś sposób je uwiecznić. Animatorki na pomysł zebrania wspomnień knyszyńskich kobiet wpadły podczas spotkań z seniorkami. Rozmawiały o koleżankach z młodości, przemijaniu i pamięci, która pozostaje żywa, o ile jest przekazywana dalej kolejnym pokoleniom. Postanowiły więc zachęcić seniorki do podzielenia się swoimi historiami. Uznały, że dobrym punktem wyjścia będą zdjęcia z czasów, gdy kobiety były tuż przed zamążpójściem, bo to właśnie na tych fotografiach najbardziej widoczne są emocje – radość, ale i niepokój, obawy i niepewność. Dodatkowo uwiecznione na zdjęciach otoczenie i miejsca składają się na obraz minionej epoki.
Wysyłały imienne zaproszenia, opowiadały o pomyśle sąsiadkom i znajomym. Dzięki kontaktom starszej animatorki i poczcie pantoflowej udało im się zebrać 16-osobową grupę kobiet.
Uczestniczki spotykały się co dwa tygodnie – przy herbacie i słodkościach otwierały się na rozmowy i stawały się sobie coraz bliższe. Z tymi seniorkami, które wolały spotkania indywidualne, animatorki umawiały się oddzielnie. Wszystkie wspomnienia zostały nagrane, a później złożyły się na publikację.
Spotkania wokół wspomnień przeplatane były warsztatami i zajęciami twórczo-kulinarnymi nawiązującymi do tradycji wyniesionych z domów rodzinnych seniorek. W grudniu uczestniczki nagrały pastorałkę, do której stworzyły klip złożony ze sfilmowanych wcześniej spotkań kulinarnych. Była też prywatka w stylu retro pt. „To były piękne dni…”, towarzyszyła jej sesja zdjęciowa, będąca łącznikiem między „tamtymi dziewczynami” a dzisiejszymi seniorkami. Do działań włączyli się uczniowie i uczennice szkoły podstawowej – przeprowadzali z uczestniczkami wywiady pt. „Umówiłam się z nim na dziewiątą”, które później posłużyły za kanwę niespodziankowego skeczu wystawionego z okazji Dnia Kobiet. Ta współpraca pozwoliła lepiej poznać się nawzajem i wniosła z jednej strony doświadczenie życiowe, a z drugiej entuzjazm i swobodę korzystania z nowoczesnych technologii.
We współpracy z grafikiem ze zdjęć i spisanych opowieści powstał wyjątkowy album – każdej z uczestniczek poświęcony jest jeden rozdział.
Na zakończenie inicjatywy grupa zorganizowała galę plenerową, na którą zaprosiła znajomych, rodziny i sąsiadów. Goście mogli podziwiać wystawę zdjęć: zarówno portretów z dawnych lat, jak i zrobionych na karnawałowej sesji. Przy poszczególnych portretach umieszczono kody QR – można je było zeskanować i posłuchać nagranych wspomnień. Wystawę uświetniła prezentacja albumu. Były też inne atrakcje przygotowane zarówno przez młodzież, jak i seniorki: wiersz napisany specjalnie na tę okazję, skecz o dwóch sąsiadkach i wspólnie odśpiewana piosenka.
Zobacz, jak zrealizować projekt krok po kroku: TUTAJ