Do pobrania

PDF

Projekt modelowy „Okolica nas zachwyca”

Uczestniczki i uczestnicy spotkań w klubie seniora w Opolu Lubelskim chcieli zrobić coś dla siebie i innych osób na emeryturze. Wśród wielu propozycji z największym entuzjazmem spotkał się pomysł starszej animatorki – stworzenie przewodnika po okolicy. Spacery, wycieczki i zwiedzanie ciekawych miejsc to jej pasja, a wszyscy uznali, że już samo przygotowywanie przewodnika będzie zajęciem, które zaangażuje seniorki i seniorów, zaś gotowy pomoże wyciągnąć z domów kolejne osoby, co było ważne zwłaszcza po długim okresie izolacji w pandemii COVID-19.

 

Kiedy decyzja o realizacji zapadła, organizatorki przeprowadziły kampanię promocyjną, by zachęcić do udziału kolejne osoby.

 

Członkinie i członkowie zespołu projektowego wzięli udział w warsztatach wizualnego myślenia, by przewodnik był jak najbardziej użyteczny i wybrali piętnaście miejsc, które chcieli opisać w publikacji. Przez dziesięć miesięcy eksplorowali okolicę i zbierali materiał do przewodnika. Ważne dla nich było, by znalazły się w nim również informacje istotne w szczególności dla osób starszych: o barierach architektonicznych, toaletach i ławkach, a także o zapleczu gastronomicznym, dojeździe i bazie noclegowej. Te kategorie umieścili więc w „karcie oceny dostępności” – by każdy z uczestników wycieczki dostał wydrukowaną tabelę do wpisania swojej punktacji.
Zespół projektowy składał się z kilkunastu osób, które podzieliły się na mniejsze grupy, zajmujące się konkretnymi sprawami, jak dokumentacja fotograficzna, zbieranie informacji, sprawy organizacyjne i prace porządkowe. Brały też udział w warsztatach, między innymi ornitologicznych. Ponieważ zainteresowanie inicjatywą przeszło najśmielsze oczekiwania i coraz więcej osób chciało w nich uczestniczyć, zorganizowano kilka otwartych wydarzeń, by zaprosić wszystkich chętnych seniorów. Regularne spotkania zespołu, podczas których omawiano między innymi wrażenia z wycieczek oraz efekty prac nad przewodnikiem, także były otwarte i każdy mógł do nich dołączyć.

 

Kiedy informacje na temat wszystkich odwiedzanych miejsc były gotowe, inicjatorki nawiązały współpracę z grafikiem i forma przewodnika nabrała kształtu. To składana uproszczona mapa okolic z opisami ciekawych miejsc i piktogramami mówiącymi o dostępności i ułatwieniach. Znalazły się tam także wskazówki dotyczące dojazdu, ciekawostki czy praktyczne porady, np. co ze sobą zabrać, na co zwrócić uwagę.

 

Premiera przewodnika odbyła się podczas uroczystego zakończenia projektu, na który zostali zaproszeni wszyscy seniorzy zrzeszeni w klubie seniora i w zaprzyjaźnionych instytucjach.

 

Zobacz, jak zrealizować projekt krok po kroku: TUTAJ

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content