Do pobrania
PDFW Bogucicach, jednej z dzielnic Katowic, kiedyś kwitł przemysł. Dzisiaj, jak na innych obszarach postindustrialnych, bardzo widoczny jest tam problem zaniedbanych przestrzeni wspólnych. Do śmieci, pomazanych murów i zagraconych podwórek ludzie powoli się przyzwyczaili. Wynika to między innymi z pogorszenia statusu życia, nieuregulowanej własności budynków, trudności we współpracy z zarządcami terenów oraz ogólnego zobojętnienia.
Międzypokoleniowa grupa inicjatorów postanowiła zwrócić uwagę mieszkańców, że są odpowiedzialni za przestrzeń wokół siebie i przede wszystkim pokazać, że mogą mieć na nią wpływ. Rozpoczęli od debaty (która z powodu pandemii COVID-19 musiała mieć formę online) z udziałem miejscowych radnych, straży miejskiej, organizacji ekologicznych, stowarzyszenia kibiców oraz mieszkańców różnych pokoleń. W chwili, kiedy były już możliwe bezpośrednie spotkania, zorganizowali dzień warsztatowy, w czasie którego uczestnicy mogli nadać drugie życie używanym przedmiotom (robili torby z koszulek i doniczki), wymienić się sadzonkami kwiatów. Wydarzenie przyciągnęło wielu chętnych i weszło potem do stałej oferty domu kultury. Były też warsztaty związane z tworzeniem naturalnych kosmetyków i przekształceniem osiedlowych podwórek w ogródki społeczne.
Uczestnicy szukali inspiracji podczas spaceru po centrum Katowic – zobaczyli, jak jego mieszkańcy zorganizowali zieloną przestrzeń wokół swoich domów, a także dowiedzieli się, w jaki sposób zdobyli na to finansowanie. Najbardziej zaangażowani pojechali też do arboretum w Raciborzu i pokazowego gospodarstwa ogrodniczego w Goczałkowicach-Zdroju.
Finałem projektu było wspólne sprzątanie wybranych miejsc w dzielnicy.
Inicjatywa to początek długiego procesu, ale pokazała, że jest wiele osób z różnych pokoleń, które chcą działać razem, by zmienić życie dzielnicy na lepsze.
Zobacz, jak zrealizować projekt krok po kroku: TUTAJ