Do pobrania

PDF

Projekt modelowy „Przebłyski pamięci – Dubno społecznie”

Historia i mieszkańcy nawet najmniejszej miejscowości warte są upamiętnienia. W Dubnie, niewielkiej wsi na Podlasiu, z inicjatywy starszej animatorki i z pomocą młodszej, grupa kobiet z Klubu Senior+ zaangażowała się w zbieranie pamiątek i wspomnień związanych z miejscowością. W udostępnionym im przez gminę lokalu postanowiły stworzyć muzeum, które pozwoli ocalić od zapomnienia historyczną wielokulturowość Dubna, tradycje i historie mieszkańców, a jednocześnie będzie miejscem międzypokoleniowych spotkań i rozmów. Zależało im, by odwiedzający mogli znaleźć tam zarówno informacje historyczne, które są częścią szerszego kontekstu, jak i historie zwykłych ludzi. Początkowo inicjatorki zamierzały pokazać na wystawie zebrane od mieszkańców dawne fotografie, ale kiedy wiadomość o inicjatywie rozeszła się pocztą pantoflową i na Facebooku (także wśród osób, które z Dubna dawno wyjechały), kolekcja szybko powiększyła się o inne przedmioty. Ludzie przynosili im ludowe ręczniki, makatki, kapy, serwety, ubrania oraz sprzęty i dekoracje domu. Z każdą z tych osób podpisano umowy przekazania z możliwością wyboru, czy będzie to darowizna, czy wypożyczenie.

 

Kolejnym elementem wystawy były specjalne notesy –
junks journals – przygotowane przez seniorki. Do każdego domu zaniosły po jednym z prośbą, by mieszkańcy wpisywali i wklejali do niego wspomnienia, przepisy, piosenki. Nawet początkowo nieprzekonane osoby zachęcone przykładem sąsiadów dołączyły do inicjatywy i po miesiącu powstał pokaźny zbiór, który można było dołączyć do wystawy.

 

Seniorki nagrały też ścieżkę dźwiękową (wspomnienia i piosenki) do odsłuchania podczas zwiedzania.

 

W tworzenie muzeum zaangażowało się wiele osób na wiele sposobów – praca nad kolekcją polegała bowiem na zbieraniu nie tylko przedmiotów i wspomnień, ale i informacji historycznych. W aranżacji wystawy pomogła im ekspertka z białostockiego muzeum, które również udostępniło materiały związane z Dubnem (między innymi o malarzu Tymoteuszu Muśce), powstało kalendarium wsi. Częścią ekspozycji stała się replika tradycyjnego pieca wykonana przez seniorów, a na ścianie został namalowany uproszczony plan wsi z naniesionymi wszystkimi budynkami. Każdy dom ma przypisany numer, któremu odpowiada opis, notes oraz pamiątki.

 

Jeszcze przed otwarciem inicjatorki zorganizowały warsztaty tworzenia tradycyjnego rękodzieła, a zaproszony przez nie artysta odwzorował starą fotografię na ścianie budynku muzeum.

 

Otwarcie Społecznego Muzeum Wsi Dubno było świętem wszystkich mieszkańców. Przy poczęstunku można było podziwiać reprodukcje dawnych zdjęć zawieszone na ścianach budynku, posłuchać tradycyjnego zespołu i z nim zaśpiewać, a także zobaczyć pokaz tkania na krośnie.

 

Muzeum cały czas działa. Choć eksponatów jest bardzo dużo i tylko część znalazła się na wystawie, to mieszkańcy wciąż mogą przynosić kolejne świadectwa historii i dzięki temu ocalić je od zapomnienia.

 

Zobacz, jak zrealizować projekt krok po kroku: TUTAJ

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content