Do pobrania

PDF

Projekt modelowy „Pogotowie ogrodnicze”

Ogrodnictwo to pasja starszego animatora, mieszkańca domu pomocy społecznej w Pieczonogach. Od lat z zaangażowaniem zajmuje się przydomowym ogrodem. Stąd pojawił się pomysł, by połączyć jego umiejętności i doświadczenie ze wspólnymi działaniami na rzecz lokalnej społeczności.

 

Przy wsparciu dyrekcji, opiekunki – młodszej animatorki, a także psycholożki z placówki powstał pomysł pomocy okolicznym mieszkańcom w pracach ogrodniczych. Z czasem do przedsięwzięcia dołączały nowe osoby – koleżanki i koledzy animatora – które podzieliły się zadaniami według swoich możliwości i preferencji.

 

Inicjatorzy zaprosili do współpracy strażaków z ochotniczej straży pożarnej w pobliskim Klimontowie, którzy zaoferowali specjalistyczny sprzęt i jego obsługę. Następnie rozpoczęli akcję promocyjną: w okolicy zostały rozwieszone plakaty, powstała też strona na Facebooku. Skontaktowali się z okolicznymi gminami, odwiedzili szkoły i zaoferowali ogrodnicze wsparcie – szybko okazało się, że jest wielu chętnych na skorzystanie z usług „Pogotowia”.

 

Kiedy potrzebne narzędzia zostały kupione, strażacy przeprowadzili szkolenie BHP i rozpoczęły się prace w terenie. Pierwszym ogrodniczym zadaniem było jesienne sadzenie wrzosów, w którym pomagały dzieci z drużyny zuchowej. Początek wiosny był okazją do uporządkowania parku: obcięcia obumarłych gałęzi i powieszenia budek dla ptaków, a także do zaproszenia sąsiadów do wspólnego sprzątania pobliskich terenów.
Przez cały sezon ogrodnicy przy wsparciu strażaków pracowali w różnych miejscach, między innymi w parkach, a także w ogrodach środowiskowych domów pomocy, szkół i hospicjum.

 

Oprócz prac ogrodniczych zostały zorganizowane spotkania integracyjne, podczas których osoby z grupy dzieliły się swoją pasją z innymi. Zaproszona ekspertka przeprowadziła w domu pomocy warsztaty z tworzenia miniogrodów w szklanych naczyniach.

 

Finałem było spotkanie podsumowujące działania „Pogotowia ogrodniczego”, na które pracownicy i mieszkańcy DPS-u zaprosili wszystkich odbiorców swoich usług, zaangażowane osoby i sąsiadów. Była to okazja do zaprezentowania efektów pracy, podziękowań i wspólnego świętowania sukcesu, który nie byłby możliwy bez strażaków z ochotniczej straży pożarnej.

 

Dzięki inicjatywie wiele ogrodów stało się piękniejszymi i zostały nawiązane relacje, które zapewne będą trwać w przyszłości. Jednak przede wszystkim „Pogotowie ogrodnicze” przyniosło ogromną satysfakcję uczestnikom, a lokalna społeczność przekonała się, że mieszkańcy DPS-u mogą dać coś innym.

 

Zobacz, jak zrealizować projekt krok po kroku: TUTAJ

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content