Do pobrania
PDFLas na Szubiankach dla wielu mieszkańców Zagórowa jest najpiękniejszym miejscem w okolicy. Animatorzy widzieli jednak, że pełno w nim śmieci. Postanowili więc o niego zadbać razem z ludźmi, którzy też widzą ten problem. Przede wszystkim zależało im na tym, by wspólnie oczyścić las i przypomnieć lokalnej społeczności, jak ważne jest, by się nim cieszyć i z niego korzystać.
Spotkali się więc w małej grupie, by naradzić się, kto mógłby udzielić im wsparcia i kogo zaprosić do współpracy. Wspólnie przygotowali prezentację, by pokazać, jak ważny jest las i jak dobroczynny wpływ ma na zdrowie i samopoczucie. Informacje te zestawili ze zdjęciami śmieci, które leżą w lesie na Szubiankach. Do inicjatywy przyłączyli się uczniowie i uczennice miejscowej szkoły ponadpodstawowej, a władze gminy zaoferowały swoje wsparcie.
Na spotkaniu opowiedzieli mieszkańcom o projekcie i tym, że tylko dzięki współpracy uda się poprawić dobrostan lasu, a w konsekwencji całej społeczności.
Pierwszym plenerowym wydarzeniem była Gminna Akcja Sprzątania Lasu. W ramach jej promocji uczestniczki i uczestnicy rozwiesili plakaty i nagrali filmiki, które udostępnili na Facebooku. W akcji wzięło udział ok. 200 osób. Zakład gospodarki komunalnej zapewnił worki, rękawiczki i przyczepę, która w ciągu godziny była już pełna. Znalazły się w niej nie tylko worki ze śmieciami, ale nawet opony, umywalki i plastikowe krzesła. Po sprzątaniu można było odpocząć przy poczęstunku przygotowanym przez starsze i młodsze uczestniczki. Seniorki i uczennice wygłosiły miniwykłady o ekologii przygotowane we współpracy z Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej .
W ciągu następnych miesięcy grupa zorganizowała ekologiczny happening, na którym podczas lokalnego targu uczestnicy ubrani w przygotowane wspólnie koszulki, skandowali proekologiczne hasła i rozdawali ulotki. Seniorzy i uczniowie stworzyli też malunki o tematyce leśnej, a także tablice informacyjne. Zamocowano je na stelażach zrobionych przez uczniów w ramach szkolnych zajęć, a następnie wkopano w lesie. Oprócz działań propagujących proekologiczną postawę, grupie udało się też zainstalować w lesie nowe budki lęgowe dla ptaków.
Jednym ze sposobów korzystania z lasu, ale też zadbania o swoje zdrowie są kąpiele leśne – dzięki zaangażowaniu wszystkich zmysłów pomagają one nawiązać więź z przyrodą, a także m.in. redukują stres, obniżają ciśnienie i poziom cukru we krwi, poprawiają pamięć i koncentrację. Organizatorzy zaprosili więc do współpracy instruktorkę kąpieli leśnych, która poprowadziła dla nich warsztaty. Podzieliła się też swoją wiedzą, by uczestnicy mogli pokazać dobroczynny wpływ leśnych kąpieli swoim bliskim.
Zwieńczeniem działań grupy była plenerowa wystawa stworzonych wcześniej prac plastycznych i zdjęć dokumentujących dotychczasowe wydarzenia. Podczas wernisażu goście mogli przy poczęstunku dzielić się refleksjami na temat projektu i świętować sukces akcji.
Organizatorzy mają w planach dydaktyczną ścieżkę przyrodniczą. Marzą im się ławy, stoły, wiaty i altany. Chcą, aby w lesie w przyszłości mogły odbywać się lekcje, zajęcia i warsztaty.
Zobacz, jak zrealizować projekt krok po kroku: TUTAJ