Bycie animatorem projektu społecznego to wyzwanie, które wymaga nie tylko kreatywności, ale także wsparcia i refleksji na każdym etapie działań. Tutaj pojawia się tutor – osoba, która towarzyszy animatorom w realizacji ich wizji, dzieli się doświadczeniem, ale przede wszystkim pomaga im odnaleźć własne odpowiedzi na kluczowe pytania.
Praca tutora to coś więcej niż udzielanie rad – to dialog, który wspiera autorefleksję i pomaga animatorom zrozumieć swoją rolę w projekcie. Dzięki temu tutoring:
- pozwala spojrzeć na projekt z różnych perspektyw,
- refleksja spotyka się z działaniem,
- wyzwala kreatywne podejście do wyzwań,
- doświadczenie wspiera innowację,
- wspiera rozwój animatorów i ich kompetencji,
- każda trudność staje się szansą na rozwój.
Tutor nie podaje gotowych rozwiązań – wspólnie z animatorami odkrywa nowe możliwości, pomagając im świadomie realizować swoje projekty. Dzięki comiesięcznym konsultacjom tutoring towarzyszy animatorom przez cały okres trwania projektu, pozwalając im wyciągać wnioski, planować kolejne kroki i budować trwałe efekty swojej pracy.
Zespół tutorski XVII edycji
Właśnie zaczynamy tutoring w ramach XVII edycji Seniorów w Akcji.
W tej edycji w rolę tutorów wcielają się wybitni specjaliści z różnych dziedzin, posiadający bogate doświadczenie w animacji społecznej, edukacji i pracy z lokalnymi społecznościami. Oto oni:
- Adam Kadenaci – badacz społeczny, trener, koordynator projektów społecznych. Pracuje w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie – wspiera projekty takie jak Biesiada Pokoleń (Milanówek) czy Lokalny Włóczykij (Łoniów).
- Agata Pietrzyk-Sławińska – kulturoznawczyni, instruktorka arteterapii, koordynatorka edukacyjnych działań teatralnych w Muzeum Łazienki Królewskie – pracuje m.in. przy projektach Po naszymu (Goryczki) i Przeżyjmy to pierwszy raz (Luboszewy).
- Ewa Kominek – Członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę, pedagożka, trenerka i ekspertka ds. projektów społecznych. Specjalizuje się w działaniach na rzecz seniorów i dialogu międzypokoleniowego – wspierająca projekty takie jak NATURAlnie (Solec Kujawski).
- Ida Bocian – aktorka, reżyserka, animatorka kultury, dyrektorka Teatru Gdynia Główna. Realizuje projekty artystyczne i edukacyjne, wspierając rozwój kultury lokalnej; wspiera projekty: Opowieść teatralna-Poznań (woj. wielkopolskie), ZWIERZOLUBKI-Legionowo (woj. mazowieckie), Klimatyczna Loża Pogodnych Seniorów – Słubice (woj. lubuskie)
- Joanna Mikulska – animatorka kultury i dziennikarka, związana z Domem Kultury Dorożkarnia w Warszawie, pomaga odkrywać nowe możliwości i skutecznie planować działania, które wzmacniają lokalne społeczności – koordynuje projekty, takie jak Ocalić Ślady Wspomnień (Kęsowo) czy ŻurnaLove Baby (Gnojnik).
- Magda Latuch – badaczka, animatorka kultury i facylitatorka. Specjalizuje się w innowacyjnych projektach, które łączą różnorodne środowiska. Jej wsparcie to połączenie praktycznych wskazówek z motywacją do działania -wspiera m.in. Z przyrodą na Ty (Rawka) i Chór Muzyczne Perły w Akcji (Łódź).
- Magdalena Rosochacka-Gmitrzak – Członkini Zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę, socjolożka, badaczka i specjalistka ds. animacji społecznej – działa m.in. przy projektach AUTO – Klub Seniora (Toruń) i Mosty pokoleń – Pogadajmy (Warszawa).
- Marcin Lićwinko – animator kultury, trener i koordynator projektów społecznych. Od lat wspiera inicjatywy społeczne, szczególnie w obszarach partycypacji i działań na rzecz lokalnych społeczności. Marcin z łatwością znajduje praktyczne rozwiązania dla najtrudniejszych wyzwań – wspierający projekty takie jak Niezłe ziółko (Gąsocin) czy Powrót do korzeni (Raczki).
Każdy z nich wnosi unikalną perspektywę i wiedzę, wspierając animatorów w budowaniu wartościowych i trwałych projektów społecznych.
Spotkania tutorskie to kluczowy element programu, który umożliwia animatorom rozwój osobisty i profesjonalny na każdym etapie pracy nad projektem.