Animatorzy 60+ i międzypokoleniowe tandemy animatorów pracowali nad swoimi pomysłami na projekty społeczne i zbierali inspiracje od innych uczestniczek i uczestników w czasie 3-dniowych warsztatów w Warszawie, organizowanych w ramach XVI edycji konkursu „Seniorzy w Akcji”.
Warsztaty otwarcia „Budowanie zespołowości jako odpowiedź na potrzeby naszych czasów” poprowadziły Ola Chodasz i Katrzyna Haczewska.
W ramach Targowiska Pomysłów doświadczone animatorki i doświadczeni animatorzy opowiadali o swoich projektach społecznych. Barbara Carzyńska, Sylwia Zając oraz Stanisław Kopka (uczestnicy z XIV i XV edycji konkursu „Seniorzy w Akcji”) zaprezentowali projekt „Sfastrygowani”.
Karolina Śmigiel – ekspertka medialna z Towarzystw Inicjatyw Twórczych „ę” opowiedziała o projekcie „Seniorzy w sieci”.
Janina Gołębska i Nikola Podsiadły podzieliły się doświadczeniami na temat projektu „Twórcza wioska Baszowice”.
Agnieszka Kocon mówiła o filmowym projekcie „DK nie tylko F”.
Joanna Mikulska zaprezentowała projekt „Świdermajery”.
Magdalena Latuch mówiła o „Dialogach społecznych jako narzędziach animacji społecznej”.
Agnieszka Włodarczyk-Mazurek oraz Grażyna Kabała opowiedziały o rekonstrukcji wesela z lat 70-tych i o filmie „Jak się żenić to się żenić”, który zrealizowano w ramach projektu o tym samym tytule.
Generator Pomysłów, czyli warsztaty grupowe mające na celu doszlifowanie pomysłów zgłoszonych do konkursu, poprowadziły Marta Białek-Graczyk, Ida Bocian oraz Agata Pietrzyk-Sławińska.
Program zawierał również część integracyjną. Uczestnicy pobudzali swoje zmysły w czasie „Biodanzy” oraz grali w speed balla.
Ostatniego dnia spotkania animatorzy poznali elementy przekonującej historii oraz skuteczne metody dotarcia do swoich odbiorców oraz uczestniczyli w warsztatach na temat współpracy i budowaniu relacji z wolontariuszami, oraz poznali zielone inicjatywy edukacyjne.
Trzydniowe spotkanie było bardzo intensywne, ale prace nad projektami przyniosły animatorkom i animatorom wiele satysfakcji i pomogły lepiej zrozumieć, czym jest projekt społeczny.
Oto wybrane opinie uczestników po warsztatach:
Warsztaty pozwoliły mi lepiej zrozumieć założenia projektu i doszlifować pomysły. Porównanie z innymi zadziałało inspirująco.
Pierwszy raz byłam na takich warsztatach… wszystko, co usłyszałam, co widziałam było dla mnie ważne, ciekawe i potrzebne. Bardzo dziękuję za to, że mogłam tam być i skorzystać z wiedzy doświadczonych osób.
Świetnym zadaniem było przedstawienie tej samej sytuacji przez różne grupy ludzi. Co grupa, to inne rozwiązanie problemu, inne spojrzenie na to samo zdarzenie. Inaczej ten sam problem widzą ludzie młodzi, inaczej seniorzy. To ważne doświadczenie.
Dzięki warsztatom zrozumiałam, co oznacza określenie „projekt społeczny”. Zachwycona byłam śmiałymi, super ciekawymi projektami zaprezentowanymi podczas Targowiska Pomysłów. Przemyślałam ponownie swój projekt i wprowadziłam poprawki, dzięki którym projekt będzie ciekawszy i spełni kryteria projektu społecznego.
Po warsztatach uczestnicy mają czas na dopracowanie swoich pomysłów, by do 19 lipca złożyć ostateczne wnioski wraz z budżetem działań. Projekty społeczne w ramach XVI edycji konkursu „Seniorzy w Akcji” będą realizowane od września 2023 do czerwca 2024 roku.
Więcej zdjęć zobacz TUTAJ