Animatorki zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze Opola Lubelskiego i najbliższych okolic. Razem stworzyli przewodnik – w wersji online i papierowej.
Nawiązując do setnej rocznicy powstania Huty Szkła Nadbużanka, animatorzy z międzypokoleniową grupą zbierają związane z zakładem wspomnienia pracowników, ich dzieci i wnuków.
To cykl międzypokoleniowych zajęć promujących zdrowe nawyki żywieniowe i zrównoważony tryb życia – połączenie warsztatów dietetyczno-kulinarnych z tanecznymi.
Wyprawa kajakowa była połączona ze sprzątaniem rzeki. Seniorzy poprzedzili akcję warsztatami edukacyjnymi i kampanią podnoszącą świadomość ekologiczną.
Za sprawą animatorek wieś przez kilka miesięcy żyła teatrem obrzędowym. Międzypokoleniowa grupa uczestniczyła w cyklu warsztatów i przygotowała dwa świąteczne widowiska.
Uczestnicy w różnym wieku zostali zaproszeni do odkrywania starych regionalnych tradycji. Podczas warsztatów ożyły stare pieśni, zwyczaje oraz język chachłacki.
Doświadczeni pszczelarze seniorzy zorganizowali międzypokoleniowe spotkania, podczas których uczestnicy poznali tajniki pszczelarstwa i pracy w pasiece.
Animatorka z grupą seniorów zaprosiła młodszych do wspólnych działań: wędkowania, majsterkowania, warsztatów fotograficznych i odkrywania historii miasta.
Starsi mieszkańcy wsi stworzyli ogród sensoryczny dla młodzieży z niepełnosprawnościami. Ogród służy nie tylko terapii, ale stał się też miejscem wspólnych inicjatyw.
Animatorki zainicjowały powstanie Klubu Lokalnych Rękodzielników. Seniorzy i najmłodsi mogli pokazać, co umieją, i nauczyć się czegoś nowego. Były plenery, konkursy i wystawa.
Babcie i dziadkowie są świetnymi opiekunami. W tej akcji seniorzy stali się nimi dla kilkorga przybranych wnucząt. Razem m.in. stworzyli muzyczne przedstawienia.
Poznawanie historii jednej z ulic Stoczka zamieniło się w fascynującą przygodę z fotografią w tle. Międzypokoleniowa grupa m.in. stworzyła mapę i płytę z opowieściami.
Wolontariusze Wielopokoleniowego Klubu Wolontariusza przygotowali spektakl we współpracy z dziećmi z pogotowia opiekuńczego. Gotowy spekatakl pokazali publiczności.
Grupa uczestników UTW i młodych ludzi postanowiła zebrać i uwiecznić wspomnienia radzyńskich seniorów. Powstał film, a na jego premierę przyszło 500 osób.
Animatorka zachęciła starsze i młodsze pokolenia do działań na rzecz renowacji osiedlowych klatek schodowych. Okazało się, że wspólnie można wiele zrobić niewielkim kosztem.
To integracyjne działania związane z tradycją i kwiatem rumianku. Powstał zespół Rumonek, były tradycyjne żniwa, wieczorne śpiewanie, a także badania nad lokalną gwarą.
Animatorka zaprosiła seniorów i młodzież z Klubu Osiedlowego „Między Nami”, aby wspólnie zaprojektowali i zrealizowali zmiany w przestrzeni swojego osiedla.
Animatorzy wspólnie z seniorami uruchomili amatorski teatr lalkowy. Powstał spektakl – wierszowana bajka o życiu mieszkańców Zahajek, a także film o tworzeniu lalek.