lokalizacja
Włocławek, kujawsko-pomorskieedycja
IV (2011-2012)obszary działań
historiaAnimatorzy:
Izabela Drozd – gdy przechodziła na emeryturę, bała się nadmiaru wolnego czasu. Szybko okazało się jednak, że z każdą niezagospodarowaną chwilą potrafi sobie znakomicie poradzić. Zapisała się do PTTK, by zwiedzać okolice. Chętnie wyrusza też za granicę, by poznawać nowe kultury i ich narodową kuchnię. Jednak najwięcej czasu poświęca budowaniu drzewa genealogicznego swej rodziny – przesiaduje w archiwach, odwiedza cmentarze, jeździ w poszukiwaniu przodków. Gotową historię rodu chce przekazać najmłodszej jego członkini – niedawno urodzonej wnuczce.
Jakub Budziszewski – pasjonuje się genealogią, a także szerszą historią lokalną i powszechną. Nic więc dziwnego, że studiuje archiwistykę i zarządzanie dokumentacją. Swoją historyczną pasję rozwijał, startując w licznych olimpiadach i konkursach.
Organizacja wspierająca: Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 we Włocławku / Włocławski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Historia Włocławka nierozerwalnie połączona jest z losami członków gminy ewangelickiej. Jednak dla współczesnej młodzieży są to tylko postaci znane z nazw ulic. Dzięki zapałowi młodszych i starszych pasjonatów genealogii dzieje włocławskich ewangelików zostały odkryte na nowo. Grupa dziesięciu osób – młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i seniorów – poszukiwała informacji o osobach upamiętnionych tablicami trumiennymi, które znaleziono podczas remontu kościoła. Z zebranej dokumentacji uczestnicy stworzyli wystawę w kościelnym lapidarium. Powstała także mapa cmentarzy ewangelickich na terenie powiatu oraz wydany w stu egzemplarzach przewodnik po miejscach związanych z ewangelickimi przemysłowcami. Na koniec uczestnicy zaproponowali mieszkańcom wspólny spacer po wyznaczonej w przewodniku trasie. Organizatorzy mają nadzieję, że udało im się na dłużej zainteresować włocławian tym nieco detektywistycznym podejściem do historii.