lokalizacja
Kośmidry, śląskieedycja
XV (2022-2023)obszary działań
gry i zabawyAnimatorki projektu:
Barbara Bednarek-Mazur – interesują ją historia miejscowości i okolic, przeszłość i teraźniejszość mieszkańców, jest autorką monografii o Kośmidrach i Koszwicach. Pracowała jako nauczycielka przez ponad 30 lat i chciałaby, aby dzieci i młodzież poznały zwyczaje i zajęcia swoich przodków. Obecnie należy do Kluba Seniora w Pawonkowie i zauważa potrzebę angażowania tej grupy w działania społeczne. Uważa, że wspólne spędzanie czasu, rozmowy, zabawy i gry na świeżym powietrzu zbliżą pokolenia i uwrażliwią na siebie nawzajem. Do wspólnego spędzania czasu chciałabym również zaprosić emigrantów ze swojej okolicy.
Małgorzata Bednarek – interesuje się przyrodą i fotografiką, a swoimi zainteresowaniami postanowiła podzielić się na co dzień, podejmując pracę jako edukatorka przyrodniczo-leśna. Chciałaby dotrzeć nie tylko do ludzi młodych i dzieci, ale także do seniorów. Uważa, że dzięki wspólnym działaniom międzypokoleniowym można stworzyć nowe więzi i uwrażliwić się na potrzeby innych.
Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie „Ścieżka Marzeń”
W Pawonkowie, niewielkiej gminie na Śląsku, każda rodzina ma wyjątkową historię. Dzieci, które zamieszkały te okolice lub urodziły się tutaj zaraz po II wojnie i w kolejnych latach, miały różne doświadczenia, jednak razem chodziły do szkoły i bawiły się po lekcjach. Ich wspólne zabawy i gry podwórkowe miały śląskie, niemieckie i polskie nazwy. Animatorki postanowiły pokazać dzieciom, że można świetnie się bawić nie tylko przed ekranami, ale też na powietrzu, korzystając z najprostszych przedmiotów takich jak piłka, kamyki, kije i stare koła rowerowe. Animatorki zaprosiły grupę seniorek i seniorów do wspomnień. Wspólnie spisali gry, opracowali ich reguły, a następnie spotykali się z uczennicami i uczniami szkoły podstawowej, by opowiedzieć im o swoich zabawach podwórkowych. Dzieci zrobiły ilustracje do każdej z gier, które potem razem z opisami trafiły do broszury oraz na zewnętrzne tablice. Inicjatorki dotarły też do najstarszych mieszkańców okolicy i nagrały z nimi wywiady. Nagrane rozmowy są niezwykłym świadectwem doświadczeń wojennych i powojennych pokoleń. Zwieńczeniem projektu był wspólny, międzypokoleniowy finał z poczęstunkiem, podczas którego członkinie i członkowie klubu seniora wcielili się w rolę instruktorów.
Oto wybrane wspomnienia seniorek i seniorów uczestniczących w projekcie: