lokalizacja
Warszawa, mazowieckieedycja
IV (2011-2012)obszary działań
historiaAnimatorki:
Jolanta Smykała – jest dojrzałą kobietą z dziecięcą ciekawością świata. Nawet nie zauważyła przejścia na emeryturę, bo wciąż jest w biegu. Ćwiczy tai-chi, tworzy filcową biżuterię, bierze udział w warsztatach psychologicznych i filozoficznych. Chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami z innymi, a sama chętnie uczy się od zdolnych zapaleńców.
Joanna Tomiak – ma doświadczenia zawodowe związane zarówno z młodzieżą, jak i z seniorkami. W falenickim zakładzie poprawczym prowadzi zajęcia dla młodych dziewczyn. W kolektywie UFA angażuje się w projekty związane z osobami starszymi. Gdy nie prowadzi akurat działalności edukacyjnej, jest ilustratorką i graficzką. Pewnie dlatego lubi świat ubrany w formę komiksu.
Organizacja wspierająca: Fundacja Centra
Z pewnością każdej młodej osobie trudno byłoby sobie wyobrazić własną babcię malującą sprejem na murze. Wnuków i wnuczki z Muranowa czekało jednak zaskoczenie. W ramach kontynuacji projektu „My, kobiety Muranowa” starsze i młodsze uczestniczki poznawały i przekazywały dalej historię tej części Warszawy. Każda z kobiet mogła opowiedzieć o sobie i ciekawych kobietach, które poznała. Z serii wykładów dowiedziały się też o innych wartych uwagi postaciach. Losy muranowianek zostały ze sobą symbolicznie splecione, a na ich bazie powstały prace artystyczne. Uczestniczki poznały techniki tworzenia komiksów oraz szablonów. Wiedzę tę wykorzystały do stworzenia własnych opowieści. Komiksy były prezentowane podczas wystawy i zostały umieszczone w publikacji. Wszystkie prace graficzne złożyły się właśnie na mural, który ozdobił ścianę jednej z muranowskich kamienic.