lokalizacja
Komańcza, podkarpackieedycja
III (2010-2011)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Hanna Bełżecka– przez 30 lat przyjeżdżała w swoje ukochane Bieszczady, cztery lata temu mogła się tu wreszcie przenieść na stałe z Warszawy. Od początku stara się dzielić swoją wiedzą z lokalnymi mieszkańcami – prowadzi punkt pomocy prawno-administracyjnej SOS, zajęcia dla młodzieży z dziedziny praw człowieka (jest absolwentką Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka), kilka miesięcy temu wspólnie z koleżanką powołała do życia Koło Seniora w Komańczy. Chce zrobić coś, do dowartościuje i zachowa lokalną tradycję.
Anna Jurkowskata– jest rodowitą komańczanką, zna tu każdy pagórek i każde drzewo. Kończy studia na wydziale administracji wymiaru sprawiedliwości i prokuratury, równocześnie rozwijając swoje artystyczne pasje. Te ostatnie wiążą się z kulturą łemkowską, z którą silnie się utożsamia – nie tylko śpiewa i tańczy w lokalnym zespole, ale za sprawą taty poznała technikę robienia krywulików, czyli tradycyjnych łemkowskich naszyjników.
Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy „WILK”
Animatorki połączyły siły i razem zdecydowały się pokazać światu to, co gmina Komańcza ma najcenniejszego – lokalnych artystów, których rzemiosło i talent często nie idą w parze z umiejętnościami poruszania się wśród przepisów prawnych i najnowszych technik promocji. Powstała internetowa baza lokalnych twórców, oni sami zaś mogli wziąć udział w cyklu spotkań z prawnikami i specjalistami podatkowymi. Wszystko po to, by umożliwić im bądź ułatwić prowadzenie własnej działalności gospodarczej i współpracę z gospodarstwami agroturystycznymi. Oprócz tego mistrzowie rękodzieła wcielili się w rolę nauczycieli – zarówno młodzież, jak i seniorzy mogli uczyć się od nich technik lokalnego rękodzieła, co pomogło w odkryciu nowych talentów. Powstałe w ten sposób wyroby można było podziwiać i kupić podczas kiermaszu podsumowującego projekt.