lokalizacja
Warszawa, mazowieckieedycja
IV (2011-2012)obszary działań
historiaAnimatorki:
Krystyna Zając – przeżyła pobyt w hitlerowskim obozie KL Ravensbruck i wspomnienia stamtąd mają ogromny wpływ na jej życie. Choć upłynęło wiele lat, wciąż zabiega, by pamięć o ofiarach i tragicznych wydarzeniach II wojny światowej przetrwała. Dlatego aktywnie włącza się w działalność Klubu Kobiet Ravensbruck i chętnie rozmawia z młodzieżą o historii. Jest babcią trójki wnucząt.
Beata Olszewska – jest absolwentką historii sztuki i w każdym kraju, który odwiedza, patrzy przede wszystkim na twórczość artystyczną. Sama najchętniej wytwarza ceramikę i coraz lepiej poznaje technikę batiku. Skończyła także pedagogikę międzykulturową, co na co dzień wykorzystuje w życiu zawodowym. Pracując w Centrum Pomocy Uchodźcom PAH ma nieustanny kontakt z ludźmi i różnymi kulturami. Nie umie leniuchować, zawsze wypoczywa aktywnie. Może poza chwilami z książką w ręku i kawą na stoliku.
Organizacja wspierająca:Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA
Przedstawienie teatralne o losach więźniarek z KL Ravensbruck stało się przestrzenią współpracy młodzieży z kobietami, które przeżyły koszmar wojny. Licealiści poznali historie piętnastu kobiet, spotkali się z reżyserami, scenografami i kostiumologami. Dwa pokolenia wspólnie pracowały nad scenariuszem, oprawą wizualną i dźwiękową. Panie z Klubu Kobiet Ravensbruck zadbały o historyczną wiarygodność, opowiedziały o ludziach, miejscach i wydarzeniach, a młodzież przekazała to swoim rówieśnikom w niekonwencjonalnej, współczesnej formie. Spektakl został sfilmowany i w ten sposób trafił do szkół. Projekt merytorycznie wspierał Instytut Teatralny.