lokalizacja
Warszawa, mazowieckieedycja
III (2010-2011)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorzy:
Halina Bortnowska-Dąbrowska – jest filozofką, dziennikarką, redaktorką, zaangażowaną działaczka ruchu ekumenicznego i czynną publicystką. Od lat 80-tych aktywnie działa na polu praw człowieka, obecnie związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Jej żywiołem jest praca z młodzieżą i dziennikarstwo. Z radością dzieli się swoimi umiejętnościami i niezwykle bogatą życiową wiedzą.
Maciej Sopyło – doświadczony dziennikarz, koordynator wielu warsztatów i projektów, jak mówi, jest przede wszystkim uczniem pani Haliny. Współpracuje z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, jest członkiem Stowarzyszenia Polis. Miłośnik psów, polskiego krajobrazu i ciszy. Nie widzi się na ciepłej posadce – lubi nowe wyzwania, ciekawych ludzi i działanie.
Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy POLIS
Czy osoby starsze mogą wnieść ożywienie w życie publiczne, reagować na ważkie i aktualne problemy? Animatorzy wyszli poza krąg młodzieżowy czy akademicki i włączyli w dyskusję o karze śmierci grupę 55+. Starsze i młodsze pokolenia, zyskały szansę na poznanie się, przełamanie wzajemnych stereotypów, zainteresowanie wspólnymi problemami. Międzypokoleniowa grupa zorganizowała wydarzenie promujące świat bez kary śmierci –Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci, który w Polsce jest obchodzony 10 października. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Polis oraz grupą „Horyzont –razem przeciw karze śmierci” przygotowali debaty, spotkania z ekspertami, tzw.„żywe biblioteki”, pokazy filmów, prowadzili stanowiska uliczne. Rezultatem działań była publikacja o karze śmierci, zawierająca wypowiedzi ekspertów – dziennikarzy, socjologów, prawników i filozofów.