Snuje się nitka długa

Projekt zakończony

lokalizacja

Wilamowice, śląskie

edycja

VII (2014-2015)

obszary działań




Animatorzy:

Danuta Kubica – od wielu lat należy do Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice”. Wciąż śpiewa w języku wilamowskim – jednym z najstarszych dialektów należący do grupy języków germańskich. Umie szyć tradycyjne wilamowskie stroje, a sztuki tej nauczyły ją mama i babcia. Jest jedną z niewielu osób, które znają kanon stroju wilamowskiego z jego trzydziestoma wariantami oraz sposoby zakładania i wiązania jego poszczególnych elementów.

Rafał Sznajder studiuje mechanikę i budowę maszyn, działa w stowarzyszeniu „Wilamowianie”, należy do Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Wilamowice”. Gromadzi kolekcję zabytkowych strojów wilamowskich oraz dawnych sprzętów i rzemiosła ludowego. Publikuje artykuły propagujące Wilamowice, popularyzuje w szkołach i na konferencjach wilamowską kulturę, tradycję i język.

 Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Na Rzecz Zachowania Dziedzictwa Kulturowego Miasta Wilamowice „Wilamowianie”

Co znaczą słowa „jypła”, „ciasnocha”, „oplecek”, „śmiergusy” i gregory”, dowiedzieli się młodzi uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Wilamowicach przez starszych mieszkańców. Naukę o zanikających już tradycjach i wilamowskim języku połączyli z nauką szycia tradycyjnych ubrań. Młodzież poznała tajniki szycia i zakładania strojów oraz jego historię, wysłuchała opowieści i pieśni w wilamowskim dialekcie. W wyniku spotkań powstały stroje, zaprezentowane później podczas pokazu mody oraz dwujęzyczna publikacja promująca lokalną kulturę i tradycję.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się: [FM_form id="1"]

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content