lokalizacja
Horodyszcze, lubelskieedycja
VI (2013-2014)obszary działań
integracjaAnimatorki:
Teresa Frończuk –ma wiele talentów,a wśród nich ten do pieczenia sękaczy, którymilubi się dzielić. Pokaz robienia tego tradycyjnego ciasta, który pani Teresa zorganizowała dla młodzieży, uwieczniony został na filmie. Razem z Robertem Makłowiczem ujawniła szerszej publiczności tajniki przygotowania tego smakołyku. W wolnych chwilach zgłębia tradycje swojej rodzinnej miejscowości – Horodyszcza.
Eliza Welik – jest przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich, w którym organizuje wiele działań i spotkań, np. jak czytanie dzieciom baśni i kursy kulinarne. Dużo czyta, ale nie zapomina też o aktywnym wypoczynku – uwielbia grać w siatkówkę i w piłkę nożną, do czego zachęca również inne kobiety. Jest szczęśliwą mamą dwóch synów.
Organizacja wspierająca: Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach
Wiele, obrzędów i zwyczajów, a także tradycyjnych potraw odchodzi w zapomnienie. Dlatego w Horodyszczu animatorki zorganizowały warsztaty dotyczące śpiewu ludowego i tradycji regionalnych, można było też przyjrzeć się bliżej coraz rzadziej używanemu językowi chachłackiemu. Odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których najstarsze mieszkanki Horodyszcza podzieliły się z młodszymi gospodyniami swoimi przepisami. Wszystkie te wydarzenia zostały wpisane w obrzędowy kalendarz wsi. Nie zabrakło więc przypomnienia dawnych kolęd i pastorałek, pieśni wielkanocnych, spotkania na „prządki”. Uczestnicy projektu, nauczywszy się zasad archiwizacji, zebrali informacje dotyczące dawnych tradycji, pieśni unickich, legend i opowieści, by stworzyć na ich podstawie informator, który przyda się następnym pokoleniom. Opracowali również materiały fonograficzne, fotograficzne i filmowe. Na koniec międzypokoleniowa grupa przygotowała występ przedstawiający dawny obrzęd zaślubin, pełen pieśni związanych z oczepinami, zmówinami, zrękowinami czy pieczeniem kołaczy.