lokalizacja
Kaźmierz, wielkopolskieedycja
IX (2016-2017)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Krystyna Jańczak – ukończyła Wydział Rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pracowała m.in. w Poznańskich Zakładach Zielarskich „Herbapol”. Droga zawodowa była jednocześnie spełnieniem jej pasji – pani Krystyna interesuje się ziołami. Chętnie dzieli się ze znajomymi wiedzą na temat ziół, ich uprawy, zbierania, technik suszenia, przechowywania oraz możliwości wykorzystania. Jest osobą kontaktową oraz otwartą na zdobywanie nowych umiejętności. Razem z mężem angażuje się w życie społeczne i obywatelskie Komorowa, gdzie mieszka.
Ewa Jańczak – ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studia podyplomowe z zarządzania oświatą. Jest także absolwentką m.in. kursów z zakresu pracy twórczej oraz elementów atreterapii. Pracuje jako instruktorka oraz animatorka w Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie organizuje wydarzenia kulturalne dla osób starszych i rodzin z dziećmi. Z zamiłowaniem dzieli z mamą pasję zielarską. Lubi także malować i interesuje się różnorodnymi technikami rękodzielniczymi. Szuka dla siebie obszarów działań artystycznych i społecznych.
Organizacja wspierająca: Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu
Zioła dla urody, zioła na talerzu. Uczestnicy zielarskich warsztatów dowiedzieli się wielu rzeczy o ziołach. Na początku międzypokoleniowa grupa stworzyła zielarski ogród – zaprojektowała go, zasiała w nim przeróżne zioła i go doglądała. Następnie podczas cyklicznych spotkań uczestnicy dowiedzieli się, jak domowymi sposobami przygotować naturalne kosmetyki i jakich ziół używać w kuchni. Nie zabrakło też działań artystycznych, m.in. warsztatów decoupage’u. Uczestnicy wzięli także udział w zielarskich spacerach. To tylko część propozycji, program był bardzo urozmaicony i skierowany do wszystkich – otwartych, chętnych do działania i ciekawych świata.