lokalizacja
Gdańsk, pomorskieedycja
XVI (2023-2024)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Krystyna Woźniczka: Mimo seniorskiego wieku nadal jestem bardzo aktywna. Potrzebuję zadań do wykonania i ludzi do kontaktów. Swoją energią potrafię mobilizować innych seniorów. Zauważyłam, że kiedy pozwoli się seniorom działać, to zmieniają się nie do poznania. Sprawia mi to wielką radość. Czuję się potrzebna seniorom, a oni są bardzo potrzebni mnie. Wymieniamy się doświadczeniami, poznajemy się lepiej, pomagamy sobie, zaprzyjaźniamy się.
Joanna Leszczyńska: Jestem animatorką społeczną na Chełmie, radną tej dzielnicy i przede wszystkim mieszkam tutaj od dziecka. Aktywizacja seniorów była dla mnie zawsze priorytetowa, a teraz, kiedy w naszej dzielnicy zamieszkały osoby z Ukrainy, pojawiła się potrzeba ich aktywizacji i włączenia ich w życie lokalnej społeczności.
Organizacja wspierająca: Fundacja NOVA
Animatorki, mając już doświadczenie w podobnych działaniach, zapraszają seniorki i seniorów do wzięcia udziału w projekcie, którego myślą przewodnią jest wsparcie osób z Ukrainy w nauce polskiego oraz przybliżenie im dostępnej lokalnie kultury i sztuki. Powstanie 10 par polsko-ukraińskich, które będą rozmawiać po polsku, a także odwiedzać instytucje kultury. Następstwem wizyt w teatrze, operze, filharmonii i muzeach będzie wspólne stworzenie w językach polskim i ukraińskim przewodnika po tych miejscach. W jego przygotowaniach pomogą im uczennice i uczniowie ze szkoły średniej. W „Subiektywnym Przewodniku Kulturalnym” znajdą się osobiste spostrzeżenia i refleksje uczestników. Seniorki i seniorzy zobaczą, jaką satysfakcję przynosi wolontariacka praca w grupie nad ważnym zadaniem, a osoby z Ukrainy, mając przy sobie polskich przyjaciół, poczują się bezpieczniej i w miarę upływu czasu będą mówili coraz lepiej po polsku.