lokalizacja
Kraków, małopolskieedycja
I (2008-2009)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Grażyna Brylewska-Pędziałek – jest artystką, profesorką w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Współtworzyła krakowską Galerię BB. Kuratorka sztuki, członkini Rady Programowej Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i dwukrotnie Rady Programowej Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. W swoich działaniach chce pokazać, że ludzie aktywni mimo upływającego czasu ciągle czują się młodzi i potrzebni.
Dominika Piątkiewicz – jest studentką Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Fundacji Wyspart pomaga przy organizacji warsztatów i wystaw. Marzy, żeby sztuka wyszła poza mury muzeum i galerii i dotarła do zwykłego człowieka. W wolnych chwilach lubi czytać.
Organizacja wspierająca: Fundacja WyspArt z Krakowa
Animatorki projektu zaprosiły seniorów i dzieci do udziału w międzypokoleniowych zajęciach teatralnych i warsztatach papieru czerpanego. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że czerpanie papieru to świetna zabawa kolorami i formą, która wciąga wszystkich niezależnie od wieku. Nauczyli się wytwarzania papieru z rodzimych roślin (z siana, słomy, liści kukurydzy), wiosną – z dodatkiem polnych kwiatów, jesienią – kolorowych liści. Powstały m.in. książeczki, papeterie, abażury. Uczestnicy wzięli też udział w warsztatach teatralnych w Teatrze Groteska. Na etapie budowania scenariusza spotkali się ze studentami z Afryki, którzy opowiedzieli o roli seniorów w kulturze plemiennej oraz o zwyczajach swojego kraju. Wspólna praca na tekstem, scenografią i muzyką oraz próby wokalno-ruchowe pozwoliły na przygotowanie spektaklu muzyczno-ruchowo-tanecznego, na podstawie elementów z baśni afrykańskich. Finałem projektu była prezentacja spektaklu połączona z wernisażem prac z papieru czerpanego.