lokalizacja
Szczecin, zachodniopomorskieedycja
X (2017-2018)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki projektu:
Róża Czerniawska-Karcz – jest członkinią Związku Literatów Polskich. Do udziału w projekcie zmotywowała ją chęć rozpoznania nowych przestrzeni miasta, których do tej pory nie oglądała od strony ich historii. Intryguje ją nowe spojrzenie artystyczne młodych ludzi, samo zbliżenie pokoleniowe, reakcje, pomysły, inspiracje i wspólne działanie.
Kinga Rabińska – projekt był dla niej okazją, by doprowadzić do spotkania osób w różnym wieku, które połączy współpraca wykorzystująca zarówno medium tradycyjne, jak i nowoczesne formy twórczej ekspresji, sposobem na połączenie brawury ze statecznością i na znalezienie wspólnego języka przez poetyckie oznaczenie miasta. Chciała widzieć więcej słowa pisanego w sterylnej przestrzeni miejskiej Szczecina.
Organizacja: Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”
Grupa, którą na pierwszy rzut oka dzieli wszystko, odnajdywała to, co łączy wszystkich jej członków – miłość do miasta. Międzypokoleniowy zespół zapaleńców nie tylko szukał ważnych dla nich miejsc w przestrzeni, ale i oznaczał je słowem dzięki połączeniu poezji i street artu. Wybrane punkty i wybrane słowa – fragmenty wierszy, prozy, piosenek, także autorów szczecińskich zawisły na ścianach, wyzierały z makatek w dużym formacie, wystawały z chodników. W ramach regularnych spotkań uczestnicy dokonali selekcji fragmentów utworów literackich, a także odczytali miasto przez pryzmat ważnych punktów i pustych ścian przez współpracę i szukanie rozwiązań łączących tradycję z nowoczesnymi formami artystycznej ekspresji. Młodsi i starsi pracowali wspólnie: od wyboru tekstów literackich i rozmowy na ich temat w trakcie warsztatów międzypokoleniowych, przez przygotowanie niezbędnych materiałów i narzędzi, aż po terenowe działania artystyczne w nurcie sztuki ulicy.