lokalizacja
Kraków, małopolskieedycja
X (2017-2018)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorzy projektu:
Janina Romańska-Werner – jest emerytowanym muzykiem. Wierzy w ideę popularyzacji muzyki poprzez otwarte koncerty, umożliwiające nawiązanie bezpośredniej relacji z muzykami. W ramach projektu wprowadzała publiczność koncertów w dyskusję.
Grzegorz Mania – od kilku lat próbuje przełamać sztampowe i zinstytucjonalizowane życie muzyczne w Polsce. Chciałby przywrócić ideę towarzystw i salonów muzycznych, które były okazją do spotkań, rozmów, poszerzania horyzontów intelektualnych i integracji. Marzy o odhermetyzowaniu muzyki „klasycznej”. Projekt jest początkiem działań na lata – regularnej serii koncertowej ze stałą, wierną i aktywną publicznością, która będzie czynnie uczestniczyła nie tylko w samych wydarzeniach, ale także w ich planowaniu i organizowaniu.
Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów
To cykl koncertów w krakowskiej renesansowej Willi Decjusza. Jego celem było przybliżenie muzyki, jej oswojenie, skrócenie dystansu pomiędzy publicznością a wykonawcami. Projekt adresowany był do seniorów, chcących obcować z dobrą muzyką, rozwijać swoje horyzonty, a także pragnących dzielić się swoimi pasjami z rodziną i przyjaciółmi. Występy były różnorodne – od klasycznego recitalu fortepianowego po piknik muzyczny. Repertuar był jednocześnie ambitny i atrakcyjny, pozwolił na wielopokoleniowe uczestnictwo (dziadków, babć, wnuków i wnuczki). Wykonawcy opowiadali o granych utworach, swojej interpretacji, inspiracjach, wchodzili w realną interakcję z publicznością. To przywrócenie ducha spotkań salonowych, niemal domowych, z atmosferą intelektualnego pobudzenia. Finałem projektu był piknik muzyczny.