lokalizacja
Suchy Las, wielkopolskieedycja
XVI (2023-2024)obszary działań
sąsiedztwoAnimatorki:
Julia Starczewska-Zakrzewska: Jestem seniorką i trudno mi sobie wyobrazić, że jestem zdana na pomoc innych w sprawach tak prozaicznych jak robienie zakupów czy przemieszczanie się. Taki los spotkał wiele znajomych mi osób, głównie kobiet, mających prawo jazdy i auto, ale nieprowadzących samochodu. Kilku osobom pomogłam przełamać lęk i miałam olbrzymią satysfakcję, obserwując, jak poprawiło się ich życie.
Martyna Pietraszewska: Sama prowadzę samochód i wiem, że kluczowym dla mnie było przełamanie stresu. Okazało się, że kiedy już prowadzę, czuję niesamowitą satysfakcję i sprawczość. Świat się zmniejsza, czas wykonywania wielu czynności również. Przy okazji mogę dowieźć komuś sprawunki, podwieźć kogoś gdzieś po drodze i porozmawiać, a to wszystko „przy okazji”.
Organizacja wspierająca: Fundacja Nowy Model
Animatorki przygotowały projekt z myślą o seniorkach i seniorach, którzy – choć mają prawo jazdy – przestali prowadzić auto i utracili ten szczególny rodzaj mobilności, sprawczości i odpowiedzialności. Uczestniczki i uczestnicy będą potem mieli możliwość wykorzystania tej przypomnianej umiejętności do pomocy bliskim, sąsiadom czy innym potrzebującym. W ramach projektu animatorki zaplanowały prelekcje i zajęcia, w czasie których przypomniane zostaną zasady bezpiecznego poruszania się samochodem, pierwszej pomocy oraz obsługi auta. Wszystko rozpocznie się od wykładu o psychologicznych powodach strachu przed prowadzeniem pojazdu.
Powstanie grupa wzajemnej pomocy, prowadzona przez doświadczonego w terapii grupowej psychologa. Jej uczestnicy będą mogli dzielić się spostrzeżeniami, problemami i doświadczeniami na drodze do ponownego kierowania samochodem.
Finałem będzie spotkanie z polskim designem połączone z akcją pod hasłem: „Przywieź sąsiada na wystawę”. Uczestnicy projektu dostaną zadanie zaproszenia (i przywiezienia) na to wydarzenie osób, które są skłonne włączyć się do pomocy sąsiedzkiej.