lokalizacja
Stoczek Łukowski, lubelskieedycja
II (2009-2010)obszary działań
fotografiaAnimatorzy:
Hanna Stosio – pasjonuje się historią regionu, w którym mieszka. Czyta, poszukuje, zgłębia, dyskutuje i wymyśla kolejne działania. Kiedyś realizowała je w ramach Towarzystwa Przyjaciół Stoczka, którego była prezeską, dziś angażuje się w prace Komisji Historycznej przy Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Powiatowej Komisji Historycznej.
Łukasz Szczepańczyk – od kilku lat jest wolontariuszem Miejskiego Ośrodka Kultury, działa w zarządzie Klubu Sportowego. Współpracował m.in. przy tworzeniu Strategii Rozwoju Edukacji w Stoczku Łukowskim, jest redaktorem naczelnym „Pulsu Stoczka”. Pracuje jako stażysta w urzędzie miasta, zajmuje się promocją i współpracą z organizacjami pozarządowymi. Kocha swoją miejscowość.
Organizacja wspierająca: Miejski Ośrodek Kultury w Stoczku Łukowskim
Poznawanie historii jednej z ulic Stoczka Łukowskiego zamieniło się w fascynującą międzypokoleniową przygodę. Zwłaszcza, że w szufladach wielu starszych mieszkańców leżały fotografie przedstawiające miasto w początkach XX wieku, a które dzięki projektowi ujrzały światło dzienne. Dziś wiele z uwiecznionych miejsc już nie istnieje. Bezcenne zbiory stały się inspiracją dla animatorów, którzy postanowili spotkać młodych ludzi z osobami pamiętającymi miasto z pierwszej połowy XX wieku. Przedstawiciele starszego pokolenia opracowali historię uwiecznionych na zdjęciach obiektów, zaś młodsi sfotografowali te miejsca z obecnej perspektywy. Podczas cyklicznych spotkań seniorzy uczyli się cyfrowej obróbki zdjęć, obsługi skanera czy pisania e-maili i wyszukiwania informacji w internecie. Spotkania z młodych seniorami były okazją do przeprowadzenia wywiadów i zebrania wspomnień dotyczących ulicy Piłsudskiego – bohaterki przedsięwzięcia. Uczestnicy wspólnie wydali mapkę ulicy Piłsudskiego sprzed 70 lat z załączoną płytą CD z opowieściami mieszkańców, broszurę prezentującą efekty projektu, przygotowali też koszulki promujące projekt. Działaniom towarzyszyły lekcje historii regionalnej dla młodzieży, otwarte dla mieszkańców spacery oraz pokaz filmu z 1944 r. pokazującego Stoczek Łukowski.