lokalizacja
gmina Jeleśna, śląskieedycja
IX (2016-2017)obszary działań
historiaAnimatorzy:
Krystyna Walas – przez czterdzieści lat pracowała jako księgarz, teraz jest przewodnikiem PTTK, organizuje grupowe wycieczki po Beskidzie Żywieckim. Współtworzyła Regionalną Izbę Pracy Twórczej, zrzeszającą jeleśniańskich artystów. Jako społeczny opiekun zabytków ze złotą odznaką dba o to, by ocalić od zapomnienia cenne pamiątki przeszłości gminy Jeleśnia. Zajmuje się także gromadzeniem informacji o historii gminy i jej mieszkańcach. Pasjonuje się również pszczelarstwem – prowadzi pasiekę i prowadzi na ten temat wykłady.
Przemysław Ficek – z zawodu jest architektem, z pasji folklorystą. Zajmuje się budową beskidzkich instrumentów ludowych i nauką gry na nich: na dudach, heligonkach, instrumentach pasterskich. Prowadzi warsztaty i wykłady o zwyczajach i folklorze górali żywieckich oraz zajęcia w ogniskach muzycznych. Zbiera także informacje o lokalnej architekturze drewnianej. W Jeleśni realizuje się społecznie jako współzałożyciel Fundacji 9sił, organizującej na terenie gminy wydarzenia kulturalne dla starszych i młodszych.
Organizacja wspierająca: Fundacja 9sił
Na terenie gminy Jeleśnia zawiązała się międzypokoleniowa grupa, która ocali od zapomnienia osoby, wydarzenia i miejsca. Uczestnicy projektu zajęli się dokumentacją i stworzeniem mapy zabytkowych obiektów: kapliczek, obelisków, szałasów i szopek rozsianych po górach, które nie są wymienione w przewodnikach czy folderach. Podczas wspólnych wycieczek wolontariusze uporządkowali poszczególne miejsca oraz wykonali ich szkice i fotografie. Zbierali także informacje na temat życia osób, tworzących historię gminy: nauczycieli, żołnierzy, księży, artystów, działaczy społecznych. Zgromadzili stare fotografie i spisali wspomnienia starszych mieszkańców Jeleśni. Zebraną dokumentację zaprezentowali na stronie internetowej oraz podczas spotkań i wystaw, na które zaprosili wszystkich mieszkańców gminy.