Dywo ludzkie w Krainie Rumianku

Projekt zakończony

lokalizacja

Podedwórze, lubelskie

edycja

I (2008-2009)

obszary działań



Animatorka:

Aniela Halczuk – jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Pochodzi z rodziny, która od wielu pokoleń zamieszkiwała północno-wschodnią część Lubelszczyzny. Jej przodkowie posługiwali się tutejszą gwarą i byli unitami. Ważne jest dla niej pielęgnowanie bogatej tradycji regionu. Współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi. Pisze dla lokalnej prasy.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie na rzecz aktywizacji mieszkańców Polesia Lubelskiego

Motywem przewodnim działań był rumianek, w którym mieszkańcy Hołowna dostrzegli szansę na rozwój i promocję wsi. Seniorzy założyli ludowy zespół Rumenok. Pojawił się pomysł na stworzenie wiejskiego SPA, wyspecjalizowanego w zabiegach kosmetycznych z wykorzystaniem rumianku. Studenci z Wydziału Artystycznego UMCS z Lublina wspólnie z seniorami i młodzieżą opracowali tablice z lokalnymi nazwami ulic, wykorzystując motyw tej rośliny. Poza tym, również w ramach projektu, mieszkańcy wsi brali udział w licznych lokalnych wydarzeniach. Wieczorne śpiewanie na ławeczkach i ganeczkach, tradycyjne żniwa, wykopki połączone z pieczeniem ziemniaków i śpiewem to sposób na zbliżenie do siebie mieszkańców wioski niezależnie od wieku. Długie jesienne i zimowe wieczory były okazją do spotkań przy dawnych pracach gospodarskich, jak darcie pierza i prządki, urozmaicanych opowiadaniem baśni i legend oraz przygotowywaniem do obrzędu Hohoty – noworocznego chodzenia po domach. Ważnym elementem działań były badania nad lokalną gwarą prowadzone we współpracy ze studentami i naukowcami z Uniwersytetu Warszawskiego oraz młodzieżą z pobliskiego liceum. Projekt zakończył Festiwal Gwary. W Krainie Rumianku działy się rzeczy niezwykłe i wyjątkowe – w lokalnej gwarze mówi się o nich „dywo ludźkie”.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się: [FM_form id="1"]

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content