lokalizacja
Gniezno, wielkopolskieedycja
XII (2019-2020)obszary działań
książkaAnimatorki projektu:
Danuta Wiśniewska – prezeska Zarządu Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (GUTW). Wolny czas poświęca inicjatywom i działaniom aktywizującym osoby starsze. Wierzy, że książka jest nie tylko doskonałym sposobem spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich pasji, drogą do utrzymania dobrej kondycji psychicznej i umysłowej, ale też może społecznie aktywizować osoby starsze.
Magdalena Karpińska – bibliotekarka, która swój zawód uprawia z oddaniem i pasją. Jej marzeniem jest docieranie z książką do osób, które jej pragną, ale same po nią sięgnąć nie mogą.
Organizacja wspierająca: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
Działania dały szansę osobom z różnorodnymi ograniczeniami na kontakt ze światem zewnętrznym, spełniły ich marzenia spotkania z drugą osobą i sięgnięcia po upragnioną książkę. Osoby mające problemy z poruszeniem się mogły aktywnie korzystać ze zbiorów biblioteki, być na bieżąco z literaturą, z tym, co dzieje się na bibliotecznych regałach. Książka stała się też swoistym medium, które zachęciło do rozmów z wolontariuszami przynoszącymi zamówioną przez telefon książkę. Projekt pozwolił również na wspieranie wolontariatu osób w różnym wieku. „Dwukierunkowa” dała odbiorcom oprócz książek jeszcze jedną bardzo cenną rzecz. Starszym osobom, do których udają się ambasadorzy projektu, są dostarczane „Koperty życia” – rodzaj metryczki stanu zdrowia, do samodzielnego wypełnienia – które w razie potrzeby ułatwiają pracę ratowniczym służbom medycznym, a przede wszystkim dają poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia życia czy zdrowia, zwłaszcza osobom samotnym. „Koperty życia” to pomysł zapożyczony od Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.