Dotknij gotyku. Cykl warsztatów z chojeńskimi zabytkami w roli głównej

Projekt zakończony

lokalizacja

Chojna, zachodniopomorskie

edycja

X (2017-2018)

obszary działań



Animatorzy projektu:

Magdalena Ziętkiewicz – wychowała kilka pokoleń uczniów. Z wieloma z nich utrzymuje kontakt i cieszą ją ich sukcesy, a szczególnie takie, które są kontynuacją zaszczepionych im zainteresowań humanistycznych i pasji społecznikowskich. Martwi się o stan zabytków Chojny i postanowiła zrobić coś dla ich ratowania. Ma doświadczenie w pracy dziennikarskiej.

Michał Gierke – jest miłośnikiem historii regionalnej, uważa, że dziedzictwo kulturowe jest wartością samą w sobie. Martwi go postępująca degradacja średniowiecznych budowli znajdujących się w jego rodzinnej Chojnie. Postanowił uwrażliwić na ten problem przedstawicieli lokalnej społeczności.

Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”

Animatorzy z sukcesem zwrócili uwagęlokalnej społeczności i mediów na problem niszczejących zabytków. Do działań zaprosili seniorów i uczniówchojeńskich szkół w wieku od 13 do 16 lat. Młodzi ludzie wzięli udział w kilkumiesięcznym cyklu warsztatów fotograficznych, dziennikarskich i przewodnickich, które poprowadzili wspólnie trzydziesto- i sześćdziesięciolatkowie. Pod ich okiem uczniowie poznawali dawne i najnowsze dzieje poszczególnych zabytków. W rozmowach z mieszkańcami dowiadywali się, dlaczego pozostawione swojemu losowi budowle popadają w ruinę, a nierzadko są dewastowane; czy zawsze tak było i co sprawiło, że od lat brakuje koncepcji na sensowne wykorzystanie odbudowywanego z inicjatywy dawnych niemieckich mieszkańców kościoła Mariackiego. Grupa dziennikarska przeprowadziła wywiady z kilkunastoma starszymi osobami, które pamiętają czasy krótko po wojnie i okres odbudowy zabytków (lata 60.–80. XX w.) i spisała ich wspomnienia, a grupa fotograficzna wraz z seniorami zebrała stare zdjęcia dokumentujące restaurację i dewastacje zabytkowych obiektów. Odbyły się również dwie gry miejskie: dla młodzieży przygotowana przez animatorów i przez młodych dla seniorów, a także debata z udziałem wojewódzkiego konserwatora zabytków, młodzieży i seniorów. Projekt zakończył się wielopokoleniową imprezą finałową, otwarciem wystawy i wydaniem broszury dokumentującej projekt.

wróć

PODOBNE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się: [FM_form id="1"]

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content