lokalizacja
Warszawa, mazowieckieedycja
V (2012-2013)obszary działań
historiaAnimatorzy:
Julita Szołowska-Jordanow – jest emerytowaną lekarką, pracowała jako lekarz medycyny szkolnej, więc zawsze miała kontakt z dziećmi i młodzieżą. W stanie wojennym współorganizowała przekazywanie darów zagranicznych dla dzieci. Okazjonalnie pracuje w poradni psychologicznej. Uczestniczy w zajęciach UTW, Miała swój udział w tworzeniu Muzeum Marii Dąbrowskiej i nadal z nim współpracuje. Lubi spotykać się ze swoimi wnukami, które ją zawsze inspirują i przybliżają nieznane jej dotąd tematy.
Maciej Zdrojewski – jest studentem Akademii Filmu i Telewizji; współpracuje z firmą Musictoolz i studiem graficznym Fortis. Dotychczas nie miał doświadczenia w realizacji projektów społecznych. Czasem organizuje spotkania filmowe dla przyjaciół, kocha muzykę, słucha jej i sam też gra. Ma dobry kontakt ze swoimi dziadkami i lubi słuchać historii o przeszłości.
Organizacja wspierająca: Fundacja Pompka
Animatorzy wraz z grupą młodych zaprosili seniorów – mieszkańców starych warszawskich kamienic do wspólnych działań. Poprosili ich, by wyszukali w swoich zbiorach po trzy zdjęcia z trzech etapów swojego życia, najlepiej związanych z miejscem/budynkiem, w którym żyją. Zdjęcia zostały zeskanowane, a ich właściciele udzielili młodszym uczestnikom wywiadów, podczas których przed kamerą opowiedzieli krótkie historie swoich fotografii, a także o pomysłach, jakie mieli kiedyś na życie i czy udało im się je zrealizować. Potem międzypokoleniowa grupa spotykała się kawiarni na otwartych spotkaniach tematycznych; była to także okazja do opowieści o marzeniach – dawnych i dzisiejszych. Spotkania przybliżały zebranym emocjonalną historię okolicy, ale i umożliwiały realizację niektórych marzeń, np. dla osoby marzącej o nauce śpiewu została zaproszona nauczycielka emisji głosu. Sfilmowane wywiady były wyświetlane podczas spotkań w kawiarniach, na ścianach kamienic, w których mieszkają uczestnicy, a także dostępne na stronie internetowej projektu.