lokalizacja
Dobczyce, małopolskieedycja
IX (2016-2017)obszary działań
filmAnimatorki:
Krystyna Zając –z wykształcenia jest inżynierem chemikiem, ukończyła również Handel Zagraniczny i w tej branży pracowała 23 lata. Prowadziła własną firmę. Pasjonuje się podróżami, bliskimi i dalekimi, oraz dokumentowaniem poprzez fotografię i film wszystkiego co widzi. Bardzo dużo czyta i interesuje się historią – przede wszystkim XIX dynastii starożytnego Egiptu, epoką Tudorów w Anglii oraz Polską Jagiellonów. Teraz jest na emeryturze, ale stara się dużo działać społecznie. Angażuje się w działania UTW oraz Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, pracuje wolontariacko w bibliotece.
Justyna Szawara – pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, gdzie prowadzi m.in. warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży. Jest absolwentką filmoznawstwa, kończy studia na kierunku Zarządzanie Kulturą. Interesuje się muzyką jazzową oraz starym kinem, na które z racji aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym ma coraz mniej czasu. Uwielbia rozmowy z ludźmi w każdym wieku. Bardzo szybko nawiązuje kontakty, jest osobą otwartą i zawsze chętną do pomocy.
Organizacja wspierająca: Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach im. Józefy Bergelówny
Jak się udało braciom Lumière nakręcić film? W jaki sposób technika filmowania zmieniała się na przestrzeni czasów? Co jest ważne w kinie współczesnym? Na te i szereg innych pytań szukała odpowiedzi międzypokoleniowa grupa, którą łączy zamiłowanie do kina z ciekawością świata. Podczas cyklicznych spotkań uczestnicy zajęć odkrywali historię kina, poznali jej przełomowe momenty, przyjrzeli się filmowi „od kuchni”. Nakręcili także, przy wsparciu specjalistów, własne filmowe opowieści – młodzi o seniorach, seniorzy o młodych – które połączyli we wspólną etiudę filmową. Można było ją zobaczyć na dużym ekranie oraz na portalach społecznościowych.