lokalizacja
Przemyśl, podkarpackieedycja
XI (2018-2019)obszary działań
historiaAnimatorki projektu:
Halina Bodnar – przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce. Interesują ją historie ludzi, którzy, niezależnie od okoliczności, zdecydowali się powrócić na rodzime ziemie i na miejsce do życia wybrali, tak jak ona, Przemyśl. Aktywna członkini Związku Ukraińców w Polsce.
Katarzyna Komar-Macyńska – od niedawna mieszkanka Przemyśla. Dotychczas aktywna głównie w projektach młodzieżowych, dzisiaj rozwija skrzydła we współpracy z seniorami. Szczególnie zainteresowana wspomnieniami starszych Ukraińców, którzy powrócili na polskie ziemie. Chce, by historie Ukraińców poznało szersze grono odbiorów.
Organizacja wspierająca: Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Przemyślu
Inicjatywa, która polegała na zebraniu, promowaniu i archiwizowaniu wspomnień starszych Ukraińców, którzy zostali wysiedleni z Polski, a potem postanowili powrócić. Powernennia oznacza właśnie powrót – i to hasło stało się myślą przewodnią projektu. Animatorki zorganizowały spotkania z ukraińskimi seniorami, którzy na miejsce do życia zdecydowali się wybrać Przemyśl. Efektem było stworzenie internetowego archiwum historii mówionej, pełnego opowieści przemyślan z wyboru – o ich motywacjach, rodzinnych pamiątkach, życiowych doświadczeniach, wzruszeniach i radościach. Inicjatywa była okazją do integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej.
Warto przeczytać:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/2097019,1,nie-dialog-a-rozmowa-jak-ulozyc-polsko-ukrainskie-relacje.read