lokalizacja
Zgierz, łódzkieedycja
IV (2011-2012)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorki:
Urszula Grzelązka – jest wulkanem pozytywnej energii. Potrafi określić się w dwóch zdaniach: „Jestem emerytką. Lubię ludzi!”. Ma dwóch dorosłych synów i ukochane wnuczęta, co sprawia, że rozumie problemy różnych pokoleń. Kiedyś pracowała w przemyśle odzieżowym i handlu zagranicznym. Dziś aktywizuje seniorów jako wiceprezeska zgierskiego UTW. Bardzo lubi gotować, a jej specjalnością są dania kuchni polskiej i litewskiej.
Ilona Majewska – jako antropolożka kultury angażuje się w działalność lokalną, promuje kulturę ludową i walczy o równość. Doskonale radzi sobie ze szlifierką i opalarką, co wykorzystuje przy renowacji mebli. Lubi malować i tworzyć biżuterię. Jest wegetarianką, więc chętnie eksperymentuje w kuchni, poszukując nowych receptur.
Organizacja wspierająca: Zgierski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Przełamywanie barier i nawiązywanie relacji zawsze najlepiej udaje się w kuchni. Podczas wspólnego gotowania znikają także różnice pokoleniowe. Prawie każdy wspomina jakieś babcine danie i właśnie umiejętności kulinarnych młodzi ludzie najczęściej zazdroszczą seniorom. Animatorki zaprosiły przedstawicieli różnych pokoleń na cykl spotkań, by poznawać kultury i kulinarne tradycje: żydowskie, arabskie, polskie i kresowe. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach kulinarnych i przygotowali dania tradycyjne dla każdej z nich. Potraw mogli spróbować zgierzanie, którzy uczestniczyli udział w wykładach i projekcjach filmowych. Zwieńczeniem projektu było stworzenie książeczki z przepisami.