lokalizacja
Poznań, wielkopolskieedycja
IV (2011-2012)obszary działań
integracja międzypokoleniowaAnimatorzy:
Zbigniew Theus – jest społecznikiem na całego. Podczas studiów, które wspomina jako najlepszy okres w życiu, odkrył w sobie zamiłowanie do lokalnej i globalnej kultury. Pan Zbigniew chętnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Działa w Akademickim Klubie Seniora, w którym od wielu lat spotyka się z przyjaciółmi z czasów studiowania. W latach 60. był aktywnie zaangażowany w życie studenckie – wraz z gronem znajomych tworzył teatry, grupy twórcze, DKF-y. Chciałby swoimi życiowymi doświadczeniami dzielić się z młodymi, ale także korzystać z tego, co mają do powiedzenia.
Magdalena Janaszek – mówi o sobie, że jest „urodzoną filozofką, bajarką z zamiłowania, polonistką z wyuczonego zawodu”. Warsztaty, pokazy filmowe, dyskusje – tym zajmuje się zarówno w pracy, jak i w swojej działalności społecznej. Wśród jej zainteresowań jest joga, taniec, narciarstwo i sztuka opowiadania. Najbardziej pochłania ją wolontariat.
Organizacja wspierająca: Stowarzyszenie „Jeden Świat”
Działalność społeczna, społecznikostwo, wolontariat – nazwy zmieniają się wraz z epokami, ale zawsze są ludzie, którzy chcą działać. O tym, jak to zjawisko zmieniało się na przestrzeni dekad, dyskutowali seniorzy i ludzie przed trzydziestką. Podczas cyklu warsztatów nauczyli się, jak opowiadać i jak słuchać innych. Pomogło im to w późniejszym przeprowadzeniu wywiadów ze społecznikami – przedstawicielami różnych grup wiekowych. Opowieści młodszych i starszych wolontariuszy zostały spisane w książce, która jest dokumentacją ostatniego półwiecza działań społecznych. Zbieranie materiału było doskonałą okazją do przełamania barier pokoleniowych. Uczestnicy wybrali się także na wspólne spacery i pokazali sobie nawzajem miejsca związane z życiem studenckim dziś i kilka dekad temu.