lokalizacja
Kosewo, warmińsko-mazurskieedycja
XII (2019-2020)obszary działań
tożsamość lokalnaAnimatorki:
Hanna Szymborska – humanistka i ekonomistka z wykształcenia. Zainicjowała i od pięciu lat prowadzi Salonik Literacki, nieformalną grupę dla młodzieży z mrągowskich szkół średnich. Pisze i redaguje wiersze, prowadzi warsztaty literackie. Za swoją działalność otrzymała Nagrodę Rady Miejskiej w Mrągowie oraz lokalne odznaczenia.
Aleksandra Dybkowska-Grefkowicz – genealożka i animatorka kultury. Ukończyła stosunki międzykulturowe w City College of New York i Socjologię w Lancaster University, IFiS PAN. Pracowała jako genealog w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w Laboratorium Pomysłów zainicjowała i współtworzyła projekt „Autentyzm”. Marzy o nowych okazjach do zgłębiania historii i różnorodności mieszkańców Mazur.
Organizacja: Biblioteka Publiczna Gminy Mrągowo z siedzibą w Kosewie
Cel projektu to zachowanie i ocalenie od zapomnienia, a także spopularyzowanie wspomnień mieszkańców Mazur. Poprzez rodzinne historie animatorki inspirowały do działań międzypokoleniowych: dialogu i odkrywania siebie nawzajem, zachowywania i popularyzowania historii mieszkańców. Projekt obejmował cykl warsztatów o uważnym słuchaniu i opowiadaniu międzypokoleniowo o tym, co dla nas ważne. Powstało wspólne dzieło – książka o historiach mieszkanek i mieszkańców oraz o życiu na mazurskiej wsi. Uczestniczki są autorkami opowiadań cytowanych w książce, miały wpływ na kształt publikacji. Zostały nagrane trzy podcasty z opowiadaniami uczestniczek.