lokalizacja
Ustronie Morskie, zachodniopomorskieedycja
IV (2011-2012)obszary działań
historiaAnimatorzy:
Andrzej Pogonowicz – w Ustroniu Morskim mieszka od 30 lat, prowadzi tu bar rybny. Z okolicą wiąże się jego wielka pasja – kolekcjonowanie przedwojennych dokumentów dotyczących gminy. W jego zbiorach znajdują się listy, mapy, fotografie, a przede wszystkim pocztówki. Tych ostatnich ma ponad 700 i wciąż powiększa kolekcję dzięki wizytom na giełdach kolekcjonerskich. Pan Andrzej chętnie dzieli się swoją historyczną wiedzą i pokazuje zebrane materiały. Na ich bazie powstał album „Na granicy czasu” o Ustroniu Morskim.
Kamil Lepa – w Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim zajmuje się marketingiem, pozyskiwaniem środków i koordynacją projektów. Jego zdaniem, kto nie wie skąd przychodzi i komu siebie zawdzięcza, ten nie odkryje też, dokąd powinien iść. Dlatego od dziecka interesuje się historią swojego regionu, a także szuka śladów ciekawych miejsc, wydarzeń i osób.
Organizacja wspierająca: Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim
Wśród mieszkańców Ustronia Morskiego spotkać można wiele osób, które należą do pierwszych osadników tych okolic. Choć historia ich życia jest ściśle powiązana z historią regionu, często nie znajdują słuchaczy dla swych wspomnień. Grupa uczniów szkół średnich i seniorów odszukała ustronian-pionierów, przeprowadziła z nimi wywiady i poprosiła o udostepnienie archiwalnych fotografii. Z zebranych materiałów powstała publikacja o historii miejscowości. To lektura złożona z opowieści o pierwszych randkach, potańcówkach, zakupach, planach i marzeniach. W ramach promocji tego wydawnictwa uczestnicy przygotowali międzypokoleniową grę miejska, w której przydały się umiejętności i wiedza zarówno młodzieży, jak i seniorów.