Wielokulturowości i międzypokoleniowe działania to siła społeczeństwa. Dialogi turystyczne promują wspólne odkrywanie przeszłości Przemyśla i okolic i tworzenie wspólnej przyszłości.
Projekt łączy pokolenia w twórczej zabawie i wspólnym odkrywaniu historii. Przeżyjmy te chwile razem – bo każda generacja ma coś cennego do zaoferowania!
Seniorzy i seniorki wykażą się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Międzypokoleniowe gotowanie to idealna okazja to poznania kultury regionu.
Projekt, który łączy pokolenia, wykorzystując nowoczesne technologie do zachowania wspomnień i dziedzictwa Kęsowa i Drożdzienicy dla przyszłych pokoleń.
Nie każdy lubi gotować, ale kto nie lubi jeść? Uczestniczy projektu przy akompaniamencie pysznego jedzenia, będą uczyć się zdrowych nawyków żywieniowych oraz dzielić się swoimi rodzinnymi tradycjami.
Animatorki organizują międzypokoleniowe spotkania, żeby poprzez śpiew, taniec i haft łączyć pokolenia oraz odkrywać wspólną moc tradycji i uważnego współprzebywania.
Mieszkańcy wsi opracowali interaktywny przewodnik po sołoctwie Gołogóra. Po zeskanowaniu kodów QR, umiejscowionych w różnych punktach wsi, można wysłuchać wspomnień mieszkańców i zobaczyć, jak wybrane miejsce wyglądało kilka lub kilkadziesiąt lat wcześniej.
Animatorki zachęciły grupę seniorek i seniorów do wspomnień o dzieciństwie, żeby razem odtworzyć dawne gry i zabawy, pokazać je dzieciom i wspólnie się bawić.
Uczestnicy zrekonstruowali wesele z czasów PRL-u. Weselnej rekonstrukcji towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. „Monidło”. Na imprezę weselną zostali zaproszeni mieszkańcy Suchedniowa w różnym wieku.
Na pograniczu kaszubsko-kociewskim animatorka chce zachęcić sąsiadów i znajomych do wspólnych działań międzyregionalnych, których tematem i pretekstem jest haftowanie.
To międzypokoleniowy pomysł na połączenie historii i tradycji z nowoczesnością. Na starych wrotach stodoły siłami mieszkańców gminy powstaje kolorowy mural.
Działania wielopokoleniowe pod hasłem „STAR. pokolenia” to sposób na zachowanie i utrwalanie dziedzictwa miasta, m.in. przez stworzenie tematycznych gier planszowych.
Celem projektu było zachowanie i ocalenie od zapomnienia, a także spopularyzowanie wspomnień mieszkańców Mazur. Powstało wspólne dzieło – książka o ich historiach.
Oddolna inicjatywa, która nawiązuje do zielarskiej tradycji okolicy. Podczas międzypokoleniowych warsztatów każdy z uczestników mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.
To pomost między przeszłością i teraźniejszością – seniorzy przypomnieli sobie i innym dawne szlagiery, a młodzi dodali do nich coś od siebie, czyli muzykę.
Międzypokoleniowe przedsięwzięcie, w ramach którego seniorki podzieliły się z dziećmi piosenkami i zabawami ze swojej młodości. Inicjatywie towarzyszyły warsztaty.
Międzypokoleniowy teatr obrzędowy, który zaktywizował seniorów z gminy Szczawin Kościelny. Inspiracją do inicjatywy były ludowe obchody zapustów.
Celem projektu była aktywizacja seniorów, którzy we współpracy z dziećmi i wolontariuszami młodego pokolenia przypomnieli dawne tradycje i obyczaje miejscowości.
Spotkania grup sąsiedzkich, polegające na wymianie doświadczeń. Inicjatywa zachęciła do dzielenia się wspomnieniami, wiedzą, umiejętnościami i czasem.
Dziesięć pieszych wycieczek po gminie Brody, których celem było dotarcie do najciekawszych kapliczek przydrożnych i miejsc pamięci. Wycieczkom towarzyszyły atrakcje.
Spotkania ze świadkami historii, zbieranie materiałów archiwalnych, wspólne tworzenie wystawy i filmu są okazją do budowania międzypokoleniowych relacji.
Czasem w losy mieszkańców wplecione są dramatyczne wydarzenia historyczne. Wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni łemkowskich i ukraińskich może być okazją do spotkania.
Odtworzenie tradycji wiejskich komedyjek sprzed lat to okazja do spotkania się mieszkańców w różnym wieku, zachowania gwary i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.
Międzypokoleniowe wydarzenia muzyczne na praskim placu. Spotkania doprowadziły do stworzenia muzycznego spaceru, nawiązującego do tradycji wspólnego śpiewania i tańczenia.
Za sprawą animatorek wieś przez kilka miesięcy żyła teatrem obrzędowym. Międzypokoleniowa grupa uczestniczyła w cyklu warsztatów i przygotowała dwa świąteczne widowiska.
Uczestnicy w różnym wieku zostali zaproszeni do odkrywania starych regionalnych tradycji. Podczas warsztatów ożyły stare pieśni, zwyczaje oraz język chachłacki.
Seniorzy stworzyli nowe przepisy nawiązujące do starych receptur, zorganizowali otwarte warsztaty i pokazy kulinarne oraz jarmark sąsiedzki.
Międzypokoleniowa grupa przypomniała losy miasta słynącego z wyrobu porcelany. Stworzyła ceramiczne rzeźby mówiące o lokalnej historii i ozdobiła nimi przestrzeń publiczną.
Seniorzy ze Stowarzyszenia Koło Chłopa zaprosili młodzież do odkrywania tradycyjnego lokalnego rzemiosła. Wspólnie m.in. piekli chleb, wyplatali koszyki i wykuwali ozdoby.
Starsi opowiedzieli młodszym o zanikających tradycjach i wilamowskim języku, zdradzili tajniki nie tylko szycia i sposobu noszenia tradycyjnych strojów.
W czasie zajęć odżyły zapomniane pieśni, dawne zwyczaje i obrzędy. Międzypokoleniowa grupa przygotowała spektakle teatralne według wspólnie napisanych scenariuszy.
Międzypokoleniowa grupa teatralna przypomniała obrzęd chrzcin z lat 60. XX w. Uczestnicy samodzielnie przygotowali spektakl i pokazali publiczności dawne zwyczaje.
Animatorki nawiązały współpracę z doświadczonymi koronczarkami, by odszukać dawne wzory i je udokumentować. Dla młodszych była to okazja, by nauczyć się tworzyć koronki.
Międzypokoleniowa grupa artystyczna stworzyła teatr, którego ambicją jest odnowić dawne zwyczaje, ale i stworzyć nowe. Były też wspólne tańce, śpiewanie i spotkania.
Animatorki uruchomiły międzypokoleniową pracownię lokalnego rękodzieła i strojów śląskich. Uczestnicy szyli tradycyjne ubiory, była też wystawa zdjęć i opowieści po śląsku.
Przedszkolaki z Zawiercia zostały ambasadorami tradycji i folkloru. Grupa pięćdziesięciorga starszaków poznała m.in. życie wiejskiego gospodarstwa i dawne zwyczaje.
Dzieci, dorośli i seniorzy spróbowali swoich sił w dawnych i nowych formach teatralnych. Było miejsce na tradycyjne jasełka i na nowoczesny performance.
Spektakl W Wilkowicach wesele! to inscenizacja hucznej, ludowej zabawy z lat 30. ubiegłego wieku. W przygotowaniu wydarzenia wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Cztery pory roku wyznaczyły ramy, w których dzieci poznawały śląskie tradycje i zwyczaje ich regionu. Ich przewodniczkami były członkinie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.
Aktywni seniorzy z zabrzańskiego Uniwersytetu Otwartego postanowili połączyć kultywowanie regionalnych tradycji z pomocą najmłodszym wychowankom domu dziecka.
Jak domy urządzały babcie? Jakich narzędzi używali dziadkowie? Gimnazjaliści znaleźli odpowiedzi na te pytania podczas zajęć z najstarszymi mieszkańcami regionu.
Jak wyglądał kiedyś Śląsk? W co ubierali się ludzie, co jedli, co ich bawiło? Animatorzy przywołali wspomnienia, zapraszając do wspólnego projektu młodzież i słuchaczy UTW.
Grupa seniorów poprowadziła dla dzieci i młodzieży zajęcia związane z lokalnymi tradycjami. Razem przygotowali regionalne potrawy, śpiewali stare pieśni i grali w dawne gry.
Członkinie kół gospodyń wiejskich, słuchacze UTW i dzieci spotkali się na warsztatach poświęconych tradycyjnemu wypiekowi chleba. Razem piekli, zrobili pocztówki i wystawę.
Animatorka zaprosiła mieszkańców gminy do powołania wiejskiego, wielopokoleniowego teatru obrzędowego. Wzięli udział w cyklu warsztatów artystycznych i etnograficznych.
Powstał międzypokoleniowy zespół obrzędowy, który przygotował pełen gwary bożonarodzeniowy spektakl z pastorałkami i tańcami. W planach są kolejne przedstawienia.
To integracyjne działania związane z tradycją i kwiatem rumianku. Powstał zespół Rumonek, były tradycyjne żniwa, wieczorne śpiewanie, a także badania nad lokalną gwarą.
Animatorki postanowiły wypromować lokalne tradycje tkackie. Zorganizowały warsztaty artystyczne dla dzieci i seniorek, turniej tkacki i wystawę prac.
Animatorki zachęciły mieszkańców do zebrania informacji na temat dawnych gier i zabaw, zwłaszcza charakterystycznych dla okolicy. Zabawy zostały opisane w publikacji.
Animatorka z międzypokoleniową grupę kobiet stworzyła widowisko oparte na kulturze i strojach Bambrów, czyli dawnych mieszkańców okolicy przybyłych z niemieckiego Bamberga.