Projekt w trakcie realizacji/trwa
Lubię Białogard, bo…

Idea projektu wynika z przekonania animatorek, że opinie osób starszych często pozostają niewidoczne. Formą międzypokoleniowego dialogu jest wspólne tworzenie filmu.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Timoszka znany i nieznany

Animatorki zaprosiły mieszkańców swojej wsi do poznawania losów i twórczości żyjącego tu kiedyś malarza prymitywisty Tymoteusza Muśki. Razem wystawią sztukę o nim.

Projekt zakończony
Zabawy z brodą

Animatorki zachęciły grupę seniorek i seniorów do wspomnień o dzieciństwie, żeby razem odtworzyć dawne gry i zabawy, pokazać je dzieciom i wspólnie się bawić.

Projekt zakończony
Okolica nas zachwyca

Animatorki zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze Opola Lubelskiego i najbliższych okolic. Razem stworzyli przewodnik – w wersji online i papierowej.

Projekt zakończony
Fabryka pomysłów

W XIV edycji konkursu seniorki seniorzy z dzielnicy Skierniewice-Rawka stworzyli album „Rawent – wspomnienia utkane ze słów i obrazów”. Przygotowali się do tego podczas twórczych warsztatów.

Projekt zakończony
Przebłyski pamięci – Dubno społecznie

Animatorzy wraz z grupą seniorską chcieli zachować i przekazać kolejnym pokoleniom pamięć o historii wsi. W tym celu zorganizowali Społeczne Muzeum Wsi Dubno.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Cieplice Śląskie-Zdrój dawniej i dziś

Animatorzy znaleźli sposób na wzbudzenie zainteresowania historią najstarszego uzdrowiska w Polsce – osobiste wspomnienia seniorek i seniorów będą opublikowane w formie podcastów.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Historia zapisana w szkle

Nawiązując do setnej rocznicy powstania Huty Szkła Nadbużanka, animatorzy z międzypokoleniową grupą zbierają związane z zakładem wspomnienia pracowników, ich dzieci i wnuków.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Krośnieńskie Archiwum Społeczne – SEZON 2 – idziemy na miasto

W drugiej edycji projektu  animatorzy skupili się na teraźniejszości: budowaniu sąsiedzkości i idei „krośnianizmu”. Zależy im na włączaniu uczestników w tworzenie inicjatywy i na tworzeniu więzi.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Poznaj historię w opowieści ukrytą. Bełk widziany oczami seniorów

Dzięki zebranym wspomnieniom seniorów powstaje przewodnik po miejscowości i tablice informacyjne. Uczestnicy mogą też wziąć udział w kursie przewodnickim.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Przenikanie Kultur

Na pograniczu kaszubsko-kociewskim animatorka chce zachęcić sąsiadów i znajomych do wspólnych działań międzyregionalnych, których tematem i pretekstem jest haftowanie. 

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Teatr Powernennia

Międzypokoleniowa grupa teatralna tworzy uliczny spektakl na podstawie wspomnień starszych przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Przemyślu.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Stara miłość nie drewnieje

To międzypokoleniowy pomysł na połączenie historii i tradycji z nowoczesnością. Na starych wrotach stodoły siłami mieszkańców gminy powstaje kolorowy mural.

Projekt zakończony
STAR. Pokolenia

Działania wielopokoleniowe pod hasłem „STAR. pokolenia” to sposób na zachowanie i utrwalanie dziedzictwa miasta, m.in. przez stworzenie tematycznych gier planszowych.

Projekt w trakcie realizacji/trwa
Krośnieńskie Archiwum Społeczne – historia osiedla Tysiąclecia

Animatorzy chcą zwiększyć zaangażowanie mieszkańców osiedla w współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, w dialog międzypokoleniowy i budowanie sąsiedzkich relacji

Projekt zakończony
A SKĄD: opowiadania mieszkańców Kosewa

Celem projektu było zachowanie i ocalenie od zapomnienia, a także spopularyzowanie wspomnień mieszkańców Mazur. Powstało wspólne dzieło – książka o ich historiach.

 

Projekt zakończony
Po sąsiedzku – zaangażowani i twórczy w Ozorkowie

To cykl spotkań integrujący lokalną społeczność wokół kawiarenek sąsiedzkich zlokalizowanych w dwóch częściach miasta. Były zajęcia tematyczne, warsztaty i rozmowy.

Projekt zakończony
Bierutów – miasto nad Widawą

Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze tematycznie związane z lokalną rzeką i przyrodą. Dzieci poznawały metody zdobienia tkanin, powstały instalacje zdobiące miasto.

Projekt zakończony
Niezłe Ziółka – pracownia zielarska we wsi Sobolewo

Oddolna inicjatywa, która nawiązuje do zielarskiej tradycji okolicy. Podczas międzypokoleniowych warsztatów każdy z uczestników mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Projekt zakończony
Fabryka pomysłów

Międzypokoleniowe działania związane z historią osiedla, które wiele lat temu powstało przy zakładach Rawent. To m.in. warsztaty artystyczne, grupa teatralna i wystawa zdjęć.

Projekt zakończony
Starko/Starzyku pogodej z nami

To historia mówiona śląskiego miasteczka Dobrodzień. Spotkania, rozmowy i nagrania przyczyniły się do zachowania języka gwarowego i pamięci o nim.

Projekt zakończony
Archiwum Powernennia – Historie Przemyskich Powrotów 

Inicjatywa, która polegała na zebraniu, promowaniu i archiwizowaniu wspomnień starszych Ukraińców, którzy zostali wysiedleni z Polski, a potem postanowili powrócić.

Projekt zakończony
Szczawińscy zapustnicy

Międzypokoleniowy teatr obrzędowy, który zaktywizował seniorów z gminy Szczawin Kościelny. Inspiracją do inicjatywy były ludowe obchody zapustów.

Projekt zakończony
Szuflada seniora

Spotkania ze świadkami historii, zbieranie materiałów archiwalnych, wspólne tworzenie wystawy i filmu są okazją do budowania międzypokoleniowych relacji.

Projekt zakończony
Na mieście w kon(tekście)

Międzypokoleniowy zespół zapaleńców połączonych miłością do miasta szukał ważnych miejsc w przestrzeni i oznaczał je słowem, łącząc poezję i street art.

Projekt zakończony
Schodzili się i śpiewali

Czasem w losy mieszkańców wplecione są dramatyczne wydarzenia historyczne. Wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni łemkowskich i ukraińskich może być okazją do spotkania.

Projekt zakończony
Przeszłość ma Przyszłość – 30 lat z archeologią w Górach Wysokich

Warsztaty archeologiczne, wspólne wykopaliska i wycieczki to świetna okazja do wzmacniania więzi międzypokoleniowych i budowania poczucia dumy lokalnej społeczności.

Projekt zakończony
Głosy naszego miasta

To sposób na ożywienie starych fotografii miasta. Dzięki wspólnym warsztatom multimedialnym, archiwistycznym i plastycznym powstały rysunkowe opowieści mieszkańców.

Projekt zakończony
Dotknij gotyku. Cykl warsztatów z chojeńskimi zabytkami w roli głównej

Tylko dzięki obudzeniu wrażliwości historycznej mieszkańców Chojny – zarówno tych młodych, jak i dojrzałych – możliwa jest ochrona miejscowych zabytków.

Projekt zakończony
Krzywe komedyjki, czyli wioskowy serial teatralny

Odtworzenie tradycji wiejskich komedyjek sprzed lat to okazja do spotkania się mieszkańców w różnym wieku, zachowania gwary i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.

Projekt zakończony
Drzewokracja w Orzechowie

Sadzenie drzew i inne wspólne działania były okazją do tworzenia więzi sąsiedzkich i dały mieszkańcom poczucie, że warto robić coś razem na rzecz społeczności.

Projekt zakończony
Świetlica Sąsiedzka

Wspólna przestrzeń dla mieszkańców to nie tylko cztery ściany. Ważne są integrujące działania angażujące różne grupy sąsiadów: artystyczne, sportowe, a nawet gra miejska.

Projekt zakończony
Tu z tela szlakiem pokoleń

Okolice Spytkowic w Beskidzie Żywieckim są piękne, warto ten region przybliżyć innym. Grupa mężczyzn seniorów opracowała trasy związane z przyrodą, historią i folklorem.

Projekt zakończony
Ów Rzeszów

Międzypokoleniowe spotkania wokół osobistych historii i wspomnień związanych z miastem z lat 1945-1989 zaowocowały stworzeniem miejskiego przewodnika audio.

Projekt zakończony
Podgórskie Targi Wspomnień

Dzięki animatorom usłyszeliśmy więcej o krakowskim Podgórzu. Historia dzielnicy została opowiedziana za pomocą akcji plenerowych i spektakli kabaretowych.

Projekt zakończony
Plac Hallera Projekt

Międzypokoleniowe wydarzenia muzyczne na praskim placu. Spotkania doprowadziły do stworzenia muzycznego spaceru, nawiązującego do tradycji wspólnego śpiewania i tańczenia.

Projekt zakończony
Seniorie Główczyckie

Seniorzy i młodzi dotarli do najstarszych osób w społeczności lokalnej i namówili je do podzielenia się wspomnieniami. Powstały publikacja, film dokumentalny i wystawa.

Projekt zakończony
Śladami tradycji

Za sprawą animatorek wieś przez kilka miesięcy żyła teatrem obrzędowym. Międzypokoleniowa grupa uczestniczyła w cyklu warsztatów i przygotowała dwa świąteczne widowiska.

Projekt zakończony
Przepis na horodyskie wesele

Uczestnicy w różnym wieku zostali zaproszeni do odkrywania starych regionalnych tradycji. Podczas warsztatów ożyły stare pieśni, zwyczaje oraz język chachłacki.

Projekt zakończony
Ale to już było

Snute na spotkaniach z młodzieżą wspomnienia seniorów i ich fotografie stały się punktem wyjścia do wspólnego tworzenia spektaklu. Przedstawieniu towarzyszyła wystawa.

Projekt zakończony
Otwórz szufladę – odkurz historię

Międzypokoleniowa grupa zgromadziła pamiątki, zdjęcia i lokalne historie. Skatalogowane materiały stały się bazą powstałego w ramach projektu Wirtualnego Muzeum Staniszowa.

Projekt zakończony
Stary Piernik, Młode Wino

Seniorzy stworzyli nowe przepisy nawiązujące do starych receptur, zorganizowali otwarte warsztaty i pokazy kulinarne oraz jarmark sąsiedzki.

Projekt zakończony
Projekt Brzeska

Grupa seniorów Cała Praga Śpiewa przygotowała wraz z animatorami cykl inicjatyw sąsiedzkich dla mieszkańców jednej z ulic warszawskiej Pragi. Finałem było święto ulicy.

Projekt zakończony
Ceramiczny street art

Międzypokoleniowa grupa przypomniała losy miasta słynącego z wyrobu porcelany. Stworzyła ceramiczne rzeźby mówiące o lokalnej historii i ozdobiła nimi przestrzeń publiczną.

Projekt zakończony
Od nowa

Słuchacze Gdańskiej Akademii Seniora stworzyli katalog, mający na celu określenie funkcjonalności i dostępności przestrzeni i zabytków śródmiejskiej części miasta.

Projekt zakończony
Historia z Piekła rodem

Seniorzy razem z młodzieżą odkrywali historię nowosądeckiej dzielnicy Piekło. Spisali wspomnienia mieszkańców oraz wspólnie sporządzili mapę Piekła.

Projekt zakończony
Muzykanci

Animatorzy wraz z międzypokoleniowym zespołem wzięli udział w warsztatach muzyczno- twórczych i przygotowali występ z utworami Jana Kiepury w zaskakujących aranżacjach.

Projekt zakończony
Snuje się nitka długa

Starsi opowiedzieli młodszym o zanikających tradycjach i wilamowskim języku, zdradzili tajniki nie tylko szycia i sposobu noszenia tradycyjnych strojów.

Projekt zakończony
Teatr obrzędowy przymierzem pokoleń

W czasie zajęć odżyły zapomniane pieśni, dawne zwyczaje i obrzędy. Międzypokoleniowa grupa przygotowała spektakle teatralne według wspólnie napisanych scenariuszy.

Projekt zakończony
Mosty pokoleń rękodziełem budowane – Klub Lokalnych Rękodzielników

Animatorki zainicjowały powstanie Klubu Lokalnych Rękodzielników. Seniorzy i najmłodsi mogli pokazać, co umieją, i nauczyć się czegoś nowego. Były plenery, konkursy i wystawa.

Projekt zakończony
PGR, czyli Praca, Galimatias, Rozstanie

Młodzi ludzie wcielili się w rolę reporterów i zebrali wspomnienia osób pracujących niegdyś w PGR-ach. Międzypokoleniowy zespół na ich podstawie stworzył m.in. film.

Projekt zakończony
Krzyczkowa historia

Animatorzy wraz z mieszkańcami wsi opracowali historię dawnych folwarków szlacheckich, które dziś są ich domami. Uczestnicy stworzyli m.in. reportażowe słuchowisko i album opowieści.

Projekt zakończony
Bądź detektywem lokalnej historii

Animatorzy postanowili przyjrzeć się historii pewnej kamienicy i przybliżyć ją mieszkańcom Bałut. Zachęcili uczestników do odkrywania przeszłości, pamiątek i wspomnień.

Projekt zakończony
Historia z Piekła rodem III

Zebrane w czasie projektu materiały i fotografie dokumentujące losy mieszkańców dzielnicy Piekło w Nowym Sączu posłużyły do stworzenia muzeum społecznego.

Projekt zakończony
Historie zza płota

Międzypokoleniowa grupa badała i dokumentowała historię okolicy, by ocalić od zapomnienia osoby, wydarzenia i miejsca. Uczestnicy stworzyli też mapę zabytkowych obiektów.

Projekt zakończony
Blisko: Legendarny Projekt Teatralny

Nowoczesne pomysły młodych skonfrontowali z tradycyjnym ujęciem i powstała wspólna, ponad podziałami, teatralna opowieść o ich mieście, którą potem pokazali innym.

Projekt zakończony
Młodzi solidarni

Seniorzy i młodzież zajęli się historią ruchu solidarnościowego w Stalowej Woli. Szukali ludzi, miejsc i wydarzeń – ważnych dla miasta, a nieobecnych w podręcznikach.

Projekt zakończony
Ocalić od zapomnienia

Uczestnicy zbierali osobiste historie rodzin oraz pierwszych osiedleńców we wsi. Wzięli udział w warsztatach m.in. archiwizacji i fotografii, przygotowali wystawę.

Projekt zakończony
Teatr TU

Wywiady z mieszkańcami wsi, które istniały kiedyś w miejscu osiedla, stały się kanwą przedstawienia Moje miejsce na ziemi przygotowanego przez międzypokoleniową grupę.

Projekt zakończony
Z tradycją w plecaku

Przedszkolaki z Zawiercia zostały ambasadorami tradycji i folkloru. Grupa pięćdziesięciorga starszaków poznała m.in. życie wiejskiego gospodarstwa i dawne zwyczaje.

Projekt zakończony
Warkocze M.

W ramach kontynuacji projektu „My, kobiety Muranowa” starsze i młodsze uczestniczki poznawały i przekazywały dalej historię tej części Warszawy. Stworzyły komiksy i mural.

Projekt zakończony
A pamiętasz babciu, a pamiętasz dziadku?

Uczniowie i seniorzy dotarli do ustronian-pionierów, przeprowadzili z nimi wywiady i poprosili o udostępnienie starych fotografii. Powstała publikacja o historii miejscowości.

Projekt zakończony
Trzy razy kobieta – losy Wałbrzyszanek

Słuchaczki UTW odkrywały kobiecą historię swojego miasta. Wspólnie przeprowadziły wywiady z przedstawicielkami trzech pokoleń – babciami, córkami i wnuczkami.

Projekt zakończony
Odkryjmy dwudziestkę

Społeczność Makowa Mazowieckiego zaangażowała się w odkrywanie XX-wiecznych dziejów miasta. Największy udział mieli w tym licealiści i słuchacze lokalnego UTW.

Projekt zakończony
Seniorzy aktywni redaktorzy

Animatorki zaprosiły seniorów do stworzenia lokalnej gazetki. Nad projektem pracowali wspólnie z młodzieżą i ekspertami, którzy podzielili się swoimi umiejętnościami.

Projekt zakończony
Wiemy, że byli

Młodzieżowa grupa teatralna Brzozaki postanowiła zachęcić starszych mieszkańców do stworzenia spektaklu. Wspólnie wzięli udział w cyklu warsztatów artystycznych.

Projekt zakończony
Zapomniane bogactwo Kresów Wschodnich

Animatorzy wspólnie z seniorami i młodzieżą przypomnieli losy Kresowiaków żyjących na terenie Słońska. Efektem działań była wystawa oraz publikacja historyczna.

Projekt zakończony
Poznań i ja – fotografia wspomnień

Słuchacze UTW wraz z grupą studentów i uczniów przywołali wspomnienia i atmosferę starego Poznania. Efektem pracy był na bieżąco uzupełniany, internetowy album.

Projekt zakończony
Piper/Jasiński

Grupa młodych badaczy zainteresowana historią swojej miejscowości zaprosiła seniorów do przeprowadzenia śledztwa związanego z Otomarem Piperem vel Antonim Jasińskim.

Projekt zakończony
Wczoraj i dziś mieszkańców gminy Chodów

Animatorka zaprosiła seniorów i młodsze osoby do poznawania historii regionu. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach fotograficznych i dziennikarskich.

Projekt zakończony
Równe babki

Grupa kaliskich dziewcząt przeprowadziła z seniorkami wywiady, które zostały opublikowane w lokalnym kwartalniku. Odbyła się też międzypokoleniowa sesja fotograficzna.

Projekt zakończony
Cztery pory roku po śląsku

Cztery pory roku wyznaczyły ramy, w których dzieci poznawały śląskie tradycje i zwyczaje ich regionu. Ich przewodniczkami były członkinie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Projekt zakończony
Nasze rzeźby ożyją… marzeniami

Animator zaprosił dzieci, ich rodziców i dziadków do działań, których kanwą była książka „Historia żółtej ciżemki”. Były warsztaty rzeźbiarskie i teatralne oraz wycieczka.

Projekt zakończony
Razem poznajemy historię naszego regionu

Młodzi mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej zebrali wśród mieszkańców zdjęcia i opowieści o powojennych losach ich miejscowości. Efekty poszukiwań zostały opublikowane w albumie.

Projekt zakończony
Kreple, szłoty i inksze

Aktywni seniorzy z zabrzańskiego Uniwersytetu Otwartego postanowili połączyć kultywowanie regionalnych tradycji z pomocą najmłodszym wychowankom domu dziecka.

Projekt zakończony
Kurtyna w górę

Uczestnicy dokumentowali za pomocą różnych technik artystycznych historię miejscowości. Prace zostały wydane w formie pocztówek, powstał też spektakl oraz film.

Projekt zakończony
Materklosy dziadka internetowa gradka

Jak domy urządzały babcie? Jakich narzędzi używali dziadkowie? Gimnazjaliści znaleźli odpowiedzi na te pytania podczas zajęć z najstarszymi mieszkańcami regionu.

Projekt zakończony
Jedna ulica, tysiące wspomnień

Poznawanie historii jednej z ulic Stoczka zamieniło się w fascynującą przygodę z fotografią w tle. Międzypokoleniowa grupa m.in. stworzyła mapę i płytę z opowieściami.

Projekt zakończony
Rowerem wokół Nikisz

Seniorzy wraz z młodzieżą stworzyli nowy, dostępny dla wszystkich odcinek trasy rowerowej. Trasa przebiega przez dwie zabytkowe dzielnice: Giszowiec i Nikiszowiec.

Projekt zakończony
Trzy po trzy

Międzypokoleniowa grupa poznawała historię, tradycje kulturowe i przyrodę trzech wsi. Uczestnicy stworzyli ścieżkę przyrodniczo-turystyczną z mapą-przewodnikiem i film.

Projekt zakończony
Ślonzki, ptoki, ślimoki

Słuchacze UTW przygotowali wraz ze swoimi dziećmi i wnukami przedstawienie oparte na historii „śląskiego Kopciuszka”. Były też wspólne podchody, bajanie i muzykowanie.

Projekt zakończony
Kaj te czasy? Wracajmy do korzeni

Jak wyglądał kiedyś Śląsk? W co ubierali się ludzie, co jedli, co ich bawiło? Animatorzy przywołali wspomnienia, zapraszając do wspólnego projektu młodzież i słuchaczy UTW.

Projekt zakończony
Kolejka polodowcowa

Spływ kajakowy, przejazd odrestaurowaną kolejką wąskotorową, piesze wyprawy turystyczno-fotograficzne – to atrakcje, które zaproponował animator mieszkańcom swojego regionu.

Projekt zakończony
Zabrzanie po szychcie

Podczas wycieczek krajoznawczych połączonych z warsztatami artystycznymi uczestnicy poznawali historię i kulturę Zabrza, korzystając z wiedzy przewodnika i mieszkańców.

Projekt zakończony
My, kobiety Muranowa

Podczas projektu uczestniczki wspólnie poznawały historię warszawskiego Muranowa. Za pomocą aparatu utrwaliły jej piękno i stworzyły emocjonalną mapę dzielnicy.

Projekt zakończony
Od 3 do…? 93

Animatorka zaprosiła mieszkańców gminy do powołania wiejskiego, wielopokoleniowego teatru obrzędowego. Wzięli udział w cyklu warsztatów artystycznych i etnograficznych.

Projekt zakończony
Fotomontaż

Animatorzy zorganizowali warsztaty fotograficzne dla młodzieży i seniorów. Uczestnicy odszukali stare fotografie miasta i uruchomili atelier fotograficzne.

Projekt zakończony
Pokochać folk

Powstał międzypokoleniowy zespół obrzędowy, który przygotował pełen gwary bożonarodzeniowy spektakl z pastorałkami i tańcami. W planach są kolejne przedstawienia.

Projekt zakończony
Dywo ludzkie w Krainie Rumianku

To integracyjne działania związane z tradycją i kwiatem rumianku. Powstał zespół Rumonek, były tradycyjne żniwa, wieczorne śpiewanie, a także badania nad lokalną gwarą.

Projekt zakończony
SMS… a może pocztówka?

Animatorki zaprosiły osoby starsze i artystów z niepełnosprawnościami do opracowania widokówek z Chodzieży. Korzystając z nowych i starych zdjęć stworzyli cykl kolaży.

Projekt zakończony
DRD – czyli Teatr Pokoleń

Międzypokoleniowa grupa stworzyła we wsi teatr. Zanim na scenie spotkali się dziadkowie, rodzice i dzieci, wszyscy wzięli udział w spotkaniach i warsztatach.

wróć

BĄDŹMY W KONTAKCIE

Poszukujesz inspiracji? Chcesz jako pierwsza/y dowiadywać się o aktualnych rekrutacjach? Zapisz się do naszego newslettera!

Wpisz swój adres e-mail oraz zapisz się:

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji w ramach newslettera od Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę". Wykorzystujemy Państwa dane osobowe w postaci adresu e-mail do informowania o bieżących działaniach i wydarzeniach. Administratorem Państwa danych jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” (ul. Hoża 35, 00-681 Warszawa). Dane udostępniamy tylko firmie IT, która obsługuje nasz system informatyczny i prowadzi usługę Freshmail. Państwa dane nie zostaną przekazane innym podmiotom.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35
00-681 Warszawa
biuro@e.org.pl

KRS 0000084092
NIP 529-16-47-110

projekt Marianna Wybieralska | kodowanie Michał Sepioło

Translate
Skip to content