Animatorki przygotowały projekt z myślą o seniorkach i seniorach, którzy przestali prowadzić auto. Powrót do dawnej umiejętności pomoże działać na rzecz innych.
To odpowiedź na wyzwania związane ze środowiskiem i klimatem. Animatorki pokazują, jak zmiana codziennych nawyków może przyczynić się powstrzymania zmian klimatycznych.
Seniorki z Baszowic zaprezentowały swoje prace z zakresu różnych robótek ręcznych, poprowadziły międzypokoleniowe warsztaty z szydełkowania oraz stworzyły instalację artystyczną w lokalnej przestrzeni publicznej.
W XIV edycji konkursu seniorki seniorzy z dzielnicy Skierniewice-Rawka stworzyli album „Rawent – wspomnienia utkane ze słów i obrazów”. Przygotowali się do tego podczas twórczych warsztatów.
Ogród to pasja inicjatorów, postanowili więc stworzyć grupę, która będzie pomagać w pracach ogrodniczych okolicznym mieszkańcom i dzielić się swoimi umiejętnościami.
Animatorki chciały pokazać dzieciom i młodzieży, jak ich dziadkowie spędzali czas w dzieciństwie, jakie mieli pomysły na zabawy. Z działań skorzystały wszystkie pokolenia.
Na pograniczu kaszubsko-kociewskim animatorka chce zachęcić sąsiadów i znajomych do wspólnych działań międzyregionalnych, których tematem i pretekstem jest haftowanie.
Międzypokoleniowa grupa teatralna tworzy uliczny spektakl na podstawie wspomnień starszych przedstawicieli mniejszości ukraińskiej w Przemyślu.
Animatorzy chcą zwiększyć zaangażowanie mieszkańców osiedla w współtworzenie przestrzeni, która ich otacza, w dialog międzypokoleniowy i budowanie sąsiedzkich relacji
To cykl spotkań integrujący lokalną społeczność wokół kawiarenek sąsiedzkich zlokalizowanych w dwóch częściach miasta. Były zajęcia tematyczne, warsztaty i rozmowy.
Międzypokoleniowa akcja społeczna w lokalnych autobusach, której celem jest pobudzenie w młodym pokoleniu empatii i uważności na potrzeby osób starszych.
To wolontarystyczne działania umożliwiające kontakt z książką osobom, które nie wychodzą z domu, a jednocześnie pozwalające na nawiązywanie nowych relacji.
Międzypokoleniowa kawiarnia – wspólna przestrzeń, w której seniorzy i młodzi ludzie, między innymi leczący się z uzależnień, mogą wspólnie twórczo pracować.
Realizowany na nowosądeckim osiedlu projekt, w ramach którego powstała mobilna biblioteka dla samotnych, niewychodzących z domu mieszkańców.
Stworzony od podstaw Klub Wiejski, który stał się przestrzenią międzypokoleniowych spotkań, działań, inspiracji i aktywizacji mieszkańców okolicy.
Spotkania grup sąsiedzkich, polegające na wymianie doświadczeń. Inicjatywa zachęciła do dzielenia się wspomnieniami, wiedzą, umiejętnościami i czasem.
Czasem w losy mieszkańców wplecione są dramatyczne wydarzenia historyczne. Wspólne śpiewanie tradycyjnych pieśni łemkowskich i ukraińskich może być okazją do spotkania.
Dzięki projektowi seniorzy z Wojkowic mieli okazję do dosłownego wyjścia ze swoich czterech ścian, poznania sąsiadów oraz rozwijania pasji i zainteresowań.
Odtworzenie tradycji wiejskich komedyjek sprzed lat to okazja do spotkania się mieszkańców w różnym wieku, zachowania gwary i zacieśnienia więzi sąsiedzkich.
Sadzenie drzew i inne wspólne działania były okazją do tworzenia więzi sąsiedzkich i dały mieszkańcom poczucie, że warto robić coś razem na rzecz społeczności.
Cykl spotkań z seniorami był okazją do rozpoczęcia dialogu o poprawie jakości życia starszych mieszkańców i planowaniu lokalnych inicjatyw z ich udziałem.
Wspólna przestrzeń dla mieszkańców to nie tylko cztery ściany. Ważne są integrujące działania angażujące różne grupy sąsiadów: artystyczne, sportowe, a nawet gra miejska.
Słuchacze miejscowego UTW przygotowali cykl spotkań i wydarzeń integrujących mieszkańców pobliskiego osiedla. Projekt zakończył się Świętem Sąsiada.
Dzięki animatorom usłyszeliśmy więcej o krakowskim Podgórzu. Historia dzielnicy została opowiedziana za pomocą akcji plenerowych i spektakli kabaretowych.
Animatorzy zaprosili warszawiaków do poznawania historii ulicy Polnej. Zebrane w ten sposób opowieści i zdjęcia trafiły do internetowego albumu.
Międzypokoleniowe wydarzenia muzyczne na praskim placu. Spotkania doprowadziły do stworzenia muzycznego spaceru, nawiązującego do tradycji wspólnego śpiewania i tańczenia.
Uczestnicy w różnym wieku zostali zaproszeni do odkrywania starych regionalnych tradycji. Podczas warsztatów ożyły stare pieśni, zwyczaje oraz język chachłacki.
Seniorzy zaprosili młodych na wspólne spotkania. Warsztatom wspomnieniowym towarzyszyła wystawa pamiątek, a potem międzypokoleniowe zajęcia rękodzielnicze.
Międzypokoleniowa grupa zgromadziła pamiątki, zdjęcia i lokalne historie. Skatalogowane materiały stały się bazą powstałego w ramach projektu Wirtualnego Muzeum Staniszowa.
Mieszkańcy Pruszkowa, a dokładnie osiedla Malichy, stworzyli system sąsiedzkiego pogotowia pomocy i wzajemnej wymiany usług.
Grupa seniorów Cała Praga Śpiewa przygotowała wraz z animatorami cykl inicjatyw sąsiedzkich dla mieszkańców jednej z ulic warszawskiej Pragi. Finałem było święto ulicy.
Mieszkańcy Latkowa zaprojektowali domowe ogródki. Wymieniali się doświadczeniami i wspierali w pracy – była to świetna okazja do poznawania się i sąsiedzkiej integracji.
Animatorzy wraz z mieszkańcami wsi opracowali historię dawnych folwarków szlacheckich, które dziś są ich domami. Uczestnicy stworzyli m.in. reportażowe słuchowisko i album opowieści.
Uczestnicy projektu słuchali Komedy, czytali Gałczyńskiego, poznali obrazy Fridy Kahlo. Zainspirowani życiem i twórczością artystów tworzyli, często po raz pierwszy, własne dzieła.
Animatorzy postanowili przyjrzeć się historii pewnej kamienicy i przybliżyć ją mieszkańcom Bałut. Zachęcili uczestników do odkrywania przeszłości, pamiątek i wspomnień.
Międzypokoleniowa grupa badała i dokumentowała historię okolicy, by ocalić od zapomnienia osoby, wydarzenia i miejsca. Uczestnicy stworzyli też mapę zabytkowych obiektów.
We wsi niedaleko Poznania powstała kino-kawiarnia, aby mieszkańcy mogli wspólnie obejrzeć film, a potem o nim podyskutować i razem ustalić repertuar na kolejne dni.
Seniorzy i młodzież zajęli się historią ruchu solidarnościowego w Stalowej Woli. Szukali ludzi, miejsc i wydarzeń – ważnych dla miasta, a nieobecnych w podręcznikach.
Członkowie Klubu Seniora Wolontariusza razem z młodzieżą zajęli się promocją idei wolontariatu wśród mieszkańców osiedla. Przygotowali się do tego podczas cyklu warsztatów.
Animatorki zaprosiły mieszkańców do wspólnego tworzenia kolażowej mapy ich miejscowości. Międzypokoleniowa grupa wzięła udział w warsztatach, a finałem była wystawa.
Animatorki zaprosiły grupę aktywnych seniorów do wsparcia osób samotnych i włączenia się w proces rewitalizacji zaniedbanych, zapomnianych przestrzeni miasta.
Mieszkańcy osiedla wspólnie zaprojektowali i zmienili osiedlowy plac. Razem sprzątnęli teren, zasadzili rośliny i zorganizowali miejsca zabaw dla dzieci.
Aktywni seniorzy przygotowali program wizyt domowych u osób starszych, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uczestniczyć w działaniach prowadzonych w mieście.
Międzypokoleniowa grupa wolontariuszy odwiedzała ze skrzynką z narzędziami starszych mieszkańców osiedla, którzy zgłosili potrzebę pomocy przy drobnych naprawach domowych.
Animatorka zaprosiła mieszkańców do upiększenia ich wsi – wspólnie zaprojektowali i obsadzili klomby i rabaty kwiatowe w wybranych punktach miejscowości.
Animatorka zachęciła starsze i młodsze pokolenia do działań na rzecz renowacji osiedlowych klatek schodowych. Okazało się, że wspólnie można wiele zrobić niewielkim kosztem.
Podczas projektu uczestniczki wspólnie poznawały historię warszawskiego Muranowa. Za pomocą aparatu utrwaliły jej piękno i stworzyły emocjonalną mapę dzielnicy.
To integracyjne działania związane z tradycją i kwiatem rumianku. Powstał zespół Rumonek, były tradycyjne żniwa, wieczorne śpiewanie, a także badania nad lokalną gwarą.
Animatorka zaprosiła seniorów i młodzież z Klubu Osiedlowego „Między Nami”, aby wspólnie zaprojektowali i zrealizowali zmiany w przestrzeni swojego osiedla.
Animatorka zaprosiła do współpracy mieszkańców trzech zaniedbanych podwórek Wrocławia. Wspólnymi siłami uprzątnęli teren, zaprojektowali i posadzili grządki kwiatowe.