Animatorka zaprosiła osoby 60+ do tworzenia wolontariackiej grupy reporterów dla instytucji kultury. Przygotują się do promowania i relacjonowania wydarzeń kulturalnych.
Animatorka postanowiła pokazać seniorkom i seniorom, że i oni mają wpływ na przyrodę i środowisko. Sposobem na to są m.in. ekologiczne, indywidualne wyzwania.
Animatorki postanowiły stworzyć miejsce, gdzie seniorki i seniorzy (i nie tylko) mogą poprowadzić zajęcia i nauczyć innych tego, co sami potrafią.
Animator zaprosił mieszkańców w różnym wieku do działań na rzecz ochrony klimatu. To m.in. sadzenie drzew symbolizujących wspomnienia i tworzenie ekologicznego ogrodu społecznego.
Animatorzy zaproponowali zajęcia bardziej i mniej aktywnym starszym osobom, które nowe umiejętności taneczne, rękodzielnicze i fotograficzne pokażą podczas wielkiego święta seniorów.
Animatorki zaplanują warsztaty, m.in. z projektowania biżuterii, które będą pretekstem do dialogu o starości, młodości, tolerancji i różnorodności. W końcowej fazie projektu zostanie zorganizowana międzypokoleniowa sesja zdjęciowa z wykorzystaniem zaprojektowanej biżuterii. Fotografie będą opowieścią o pięknie w każdym wieku i porozumieniu bez barier.
Seniorki z Baszowic zaprezentowały swoje prace z zakresu różnych robótek ręcznych, poprowadziły międzypokoleniowe warsztaty z szydełkowania oraz stworzyły instalację artystyczną w lokalnej przestrzeni publicznej.
Animatorzy wraz z grupą seniorską chcieli zachować i przekazać kolejnym pokoleniom pamięć o historii wsi. W tym celu zorganizowali Społeczne Muzeum Wsi Dubno.
Pomysł na projekt zrodził się z pasji starszej animatorki, która przez wiele lat szyła kostiumy teatralne. Uczestnicy biorą udział w cyklu warsztatów krawieckich, scenograficznych i charakteryzacji.
Animatorzy wspólnie z mieszkańcami Bogucic, chcą zadbać o tę historyczną dzielnicę Katowic. Sposobem na to są m. in. debaty, spotkania warsztatowe i eko-patrol.
Projekt międzypokoleniowy, podczas którego rybniccy seniorzy współpracują z młodzieżą z placówek wsparcia dziennego. Razem tworzą książeczki-poduszeczki i łapacze snów
Na pograniczu kaszubsko-kociewskim animatorka chce zachęcić sąsiadów i znajomych do wspólnych działań międzyregionalnych, których tematem i pretekstem jest haftowanie.
To cykl warsztatów z szycia i ozdabiania ekologicznych toreb zakupowych. Działania są skierowane przede wszystkim do seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziców.
Animatorzy wpadli na pomysł stworzenia warsztatu, gdzie uczestnicy mogą odnawiać stare meble i przedmioty. To międzypokoleniowa przestrzeń twórczej pracy i spotkań.
Międzypokoleniowe warsztaty rękodzielnicze tematycznie związane z lokalną rzeką i przyrodą. Dzieci poznawały metody zdobienia tkanin, powstały instalacje zdobiące miasto.
To mobilne warsztaty artystyczne dla mieszkańców okolic Wysina. Artyści i wolontariusze dotarli do wsi i osad, aby zapewnić im możliwości rozwoju artystycznego.
Międzypokoleniowe działania związane z historią osiedla, które wiele lat temu powstało przy zakładach Rawent. To m.in. warsztaty artystyczne, grupa teatralna i wystawa zdjęć.
Międzypokoleniowe warsztaty seniorów i młodzieży z placówek wsparcia dziennego, w czasie których uczestnicy projektowali i tworzyli książeczki sensoryczne.
Sąsiadki wykorzystały swoją pasję do szydełkowania, żeby móc się spotykać, działać na rzecz dzieci, a przy okazji promować swoją dzielnicę – (z)Dolną Orunię
Warto poznawać inne kultury, co pokazuje kolejna edycja spotkań z Andaluzją. Tym razem były m.in. warsztaty kulinarne i hiszpańsko-polskie kolędowanie w domu seniora.
Warsztaty rękodzieła stały się pretekstem do międzypokoleniowych rozmów o potrzebach kobiet, miejscem wsparcia i mocy. Uczestniczki szyły, haftowały, ale i robiły zdjęcia.
Tańce w kręgu to świetna forma spędzania czasu dla seniorów i ich wnuków. Są okazją do poznania innych kultur, poprawiają kondycję i dają wiele radości z bycia razem.
Młodsi i starsi mieszkańcy gminy Nędza wzięli udział w twórczych warsztatach rękodzieła. Wspólnie zaprojektowali i zbudowali wiklinowe altanki dla miejscowego przedszkola.
Animatorka zorganizowała międzypokoleniowe spotkania kobiet. Podczas warsztatów uczestniczki dzieliły się rękodzielniczymi umiejętnościami. Finałem był pokaz prac.
Seniorzy zaprosili młodych na wspólne spotkania. Warsztatom wspomnieniowym towarzyszyła wystawa pamiątek, a potem międzypokoleniowe zajęcia rękodzielnicze.
Druga odsłona kobiecych międzypokoleniowych spotkań rękodzielniczych. Uczestniczki poznały techniki robienia walonków, sposoby wykorzystania wikliny oraz ziół. Projekt podsumowała wspólna wystawa prac.
Międzypokoleniowa grupa przypomniała losy miasta słynącego z wyrobu porcelany. Stworzyła ceramiczne rzeźby mówiące o lokalnej historii i ozdobiła nimi przestrzeń publiczną.
Animatorki stworzyły przestrzeń do spotkań młodych mam z seniorkami. Były warsztaty krawieckie i dzierganie, a przede wszystkim międzypokoleniowe rozmowy.
Seniorki wprowadziły młodsze uczestniczki w tajniki krawiectwa, a także w historie schowanych w szafie sukienek. Nie zabrakło rozmów o byciu kobietą i kobiecości.
Seniorzy ze Stowarzyszenia Koło Chłopa zaprosili młodzież do odkrywania tradycyjnego lokalnego rzemiosła. Wspólnie m.in. piekli chleb, wyplatali koszyki i wykuwali ozdoby.
Starsi opowiedzieli młodszym o zanikających tradycjach i wilamowskim języku, zdradzili tajniki nie tylko szycia i sposobu noszenia tradycyjnych strojów.
Seniorzy podzielili się wiedzą i umiejętnościami z uczniami podczas szkolnych lekcji. Prowadzili autorskie zajęcia kulinarne, modelarskie, rękodzielnicze i inne.
Animatorki nawiązały współpracę z doświadczonymi koronczarkami, by odszukać dawne wzory i je udokumentować. Dla młodszych była to okazja, by nauczyć się tworzyć koronki.
Animatorki zainicjowały powstanie Klubu Lokalnych Rękodzielników. Seniorzy i najmłodsi mogli pokazać, co umieją, i nauczyć się czegoś nowego. Były plenery, konkursy i wystawa.
Trzy pokolenia uczestników zajęć zaprojektowały i wykonały ubrania swoich marzeń. Były zajęcia krawieckie, szydełkowanie i robienie na drutach, a na koniec pokaz mody.
O dobry sen innych postanowiła zadbać międzypokoleniowa grupa, która przygotowała poszewki na poduszki i rozdała je starszym osobom oraz dzieciom przebywającym w szpitalu.
W programie były pokazy filmów o flamenco, hiszpańsko-polskie kolędowanie, warsztaty kulinarne z iberyjskimi przysmakami oraz plastyczne i rękodzielnicze.
Na otwartych międzypokoleniowych warsztatach można było nauczyć się m.in. robienia na drutach, gotowania i ogrodnictwa, a także podzielić się własnymi umiejętnościami.
Animatorki zaangażowały seniorów i młodzież w szydełkowanie, łącząc pasję i dobroczynność. Stworzone wspólnie koce, skarpetki, chusty i szale zostały podarowane hospicjom.
Seniorki fotografowały sceny ze swojego życia nawiązujące do zagadnienia gender. Wybrane zdjęcia graficzka przerobiła na rysunki, potem powstały makatki i film animowany.
Cykl warsztatów o kulturze etnicznej z różnych stron świata otwierał uczestników na nowe pomysły, tak by sami potem tworzyli własne oryginalne wzory, ceramikę i ozdoby.
Międzypokoleniowa grupa znów przystąpiła do wspólnego dziergania. Ręczne robótki zostały przekazane na rzecz potrzebujących w domu pomocy społecznej i hospicjum.
Animatorki zaprosiły międzypokoleniową grupę do wspólnego tworzenia kwiatów z tkaniny. Działanie zwieńczyła kwiatowa wystawa i sesja fotograficzna.
Seniorki wyszperały nieużywane, zapomniane ubrania i wyczarowały z nich modne kreacje. Zwieńczeniem działań była sesja fotograficzna oraz wystawa.
Lokalni artyści wzięli udział w spotkaniach, na których dowiedzieli się o sposobach na promocję swoich dzieł. Następnie sami poprowadzili warsztaty z rękodzielnictwa.
Grupa seniorów poprowadziła dla dzieci i młodzieży zajęcia związane z lokalnymi tradycjami. Razem przygotowali regionalne potrawy, śpiewali stare pieśni i grali w dawne gry.
Animatorki zorganizowały międzypokoleniowe zajęcia teatralne i warsztaty papieru czerpanego. Uczestnicy stworzyli spektakl na kanwie afrykańskich baśni i pokazali wystawę prac.
Animatorki postanowiły wypromować lokalne tradycje tkackie. Zorganizowały warsztaty artystyczne dla dzieci i seniorek, turniej tkacki i wystawę prac.