Projekt łączy pokolenia w trosce o przyrodę. Historia, ekologia i wspólne działania wzmacniają więzi wśród mieszkańców Gminy Raczki.
Jednoczymy siły, aby zadbać o naszą przyrodę! Seniorzy i seniorki z okolic Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wiedzą, że natura to nasza wspólna sprawa
Seniorzy i seniorki poznają bogactwo flory i fauny Puszczy Bydgoskiej, a zdobyta wiedza pomoże zachować piękno natury dla przyszłych pokoleń.
Seniorzy wkroczą w świat mediów społecznościowych, łącząc edukację o klimacie, proekologiczne nawyki i zdrowy styl życia z humorem, tworząc filmiki, które motywują do działania i walki z fake newsami.
Dzięki warsztatom, wyprawom terenowym i ekologicznym wyzwaniom, seniorzy nie tylko zdobędą wiedzę o ochronie środowiska, ale również aktywnie wpłyną na swoją społeczność.
Animatorka postanowiła pokazać seniorkom i seniorom, że i oni mają wpływ na przyrodę i środowisko. Sposobem na to są m.in. ekologiczne, indywidualne wyzwania.
Animatorki razem z grupą seniorów i młodych ludzi, przy wsparciu m.in. leśnika i pszczelarza pomagają rodzinie łabędzi i okolicznej przyrodzie.
Połączenie pasji animatorów stało się punktem wyjścia do zaproszenia mieszkanek i mieszkańców do wspólnego poznawania przyrody i jej znaczenia dla ludzi.
To odpowiedź na wyzwania związane ze środowiskiem i klimatem. Animatorki pokazują, jak zmiana codziennych nawyków może przyczynić się powstrzymania zmian klimatycznych.
Wspólne spływy kajakowe i spacery to okazja do sprzątania rzeki i okolic. Zdjęcia zaśmieconych miejsc trafią na internetową mapę.
Seniorki i seniorzy oraz młodsi uczestnicy podczas spacerów i warsztatów poznawali m.in. lokalne zioła i życie pszczół. Efektem wspólnych działań jest aplikacja na telefon – gra o ziołach.
Animatorzy zaprosili seniorki, seniorów i młodzież do inicjatywy na rzecz dbania o las i korzystania z jego dobrodziejstw. Wezmą udział w akcji sprzątania lasu i nauczyć się, jak odbierać go wszystkim zmysłami.
Animatorki zaprosiły dzieci i osoby starsze do działań ekologicznych. Wspólnie biorą udział w zajęciach z ornitologiem, leśnikiem i pszczelarzem, przygotowują domki dla ptaków i owadów, karmniki i poidełka.
Animatorzy wspólnie z mieszkańcami Bogucic, chcą zadbać o tę historyczną dzielnicę Katowic. Sposobem na to są m. in. debaty, spotkania warsztatowe i eko-patrol.
Animatorki chcą wspólnie z seniorami rozkochać w przyrodzie najmłodszych i tworzą miejsce, jakiego jeszcze tam nie było – łąkę. To zielona przystań z ławeczką i dobrą lekturą.
Animatorki chciały pokazać dzieciom i młodzieży, jak ich dziadkowie spędzali czas w dzieciństwie, jakie mieli pomysły na zabawy. Z działań skorzystały wszystkie pokolenia.
To cykl warsztatów z szycia i ozdabiania ekologicznych toreb zakupowych. Działania są skierowane przede wszystkim do seniorów, osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziców.
Animatorki zaprosiły wolontariuszy do działań związanych ze swoją pasją – ogrodnictwem i zielarstwem. Efektem warsztatów było powstanie mobilnych ogrodów w domach opieki.
Przebywanie blisko natury i dbanie o siebie dzięki ćwiczeniom to sposób na długie i aktywne życie. System ikigai pozwolił uczestnikom inaczej spojrzeć na codzienność.
Sadzenie drzew i inne wspólne działania były okazją do tworzenia więzi sąsiedzkich i dały mieszkańcom poczucie, że warto robić coś razem na rzecz społeczności.
Wyprawa kajakowa była połączona ze sprzątaniem rzeki. Seniorzy poprzedzili akcję warsztatami edukacyjnymi i kampanią podnoszącą świadomość ekologiczną.
Animatorki zorganizowały międzypokoleniowe warsztaty poświęcone ekologii i zdrowemu odżywianiu. Uczestnicy nauczyli się m.in. wyrabiać masło, robić ser i świeże soki.
W ekologicznym projekcie wzięli udział słuchacze UTW i przedszkolaki. Nauczyli się, jak dbać o rośliny, a dzięki ich staraniom zazieleniły się balkony i miejskie skwery.
Ekologiczny projekt, który połączył pomysły słuchaczy UTW i uczniów szkoły podstawowej. Powstało plenerowe miejsce spotkań dla mieszkańców Ustki.