W ramach projektu zostaną zorganizowane międzypokoleniowe warsztaty: edukacyjno-aktywizujące, wolontariackie i obywatelskie. Uczestnicy zbiorą informacje na temat umiejętności i talentów, jakie mają mieszkańcy wsi. Jako wydarzenie finałowe zorganizują wiejski jarmark pt. „Roszczep pasji i talentów”.
W drugiej edycji projektu animatorzy skupili się na teraźniejszości: budowaniu sąsiedzkości i idei „krośnianizmu”. Zależy im na włączaniu uczestników w tworzenie inicjatywy i na tworzeniu więzi.
Projekt wyrósł z pasji animatorów: szukania sposobów porozumienia ponad podziałami. Przygotowani na warsztatach uczestnicy prowadzą debaty dotyczące wybranych przez siebie ważnych tematów.
Cykl publicznych spotkań, podczas których eksperci przybliżali osobom starszym podstawowe prawa obywatelskie, zachęcali do aktywności i zaangażowania w życie gminy.
Animatorka zaprosiła starszych mieszkańców do zorganizowania zajęć związanych z ich zainteresowaniami i umiejętnościami. Była to też okazja do wyłonienia rady seniorów.
Animatorki zorganizowały kawiarenki obywatelskie, podczas których uczestnicy tworzyli plan rewitalizacji parku, by stał się miejscem przyjaznym mieszkańcom.
Za sprawą kawiarenek obywatelskich i spacerów badawczych mieszkańcy Gliwic opracowali listę potrzeb miasta, by następnie razem z władzami zadecydować o zmianach.
Co tydzień seniorzy prowadzili otwarte twórcze zajęcia w warszawskich klubokawiarniach. Opracowali kodeks „Miejsc przyjaznych seniorom” i stworzyli specjalny certyfikat.
Seniorzy i młodzież wspólnie stworzyli redakcję, pracowali nad tekstami i grafiką jednorazowo wydanej gazety. Teksty w publikacji opierały się na marzeniach mieszkańców.
Grupa słuchaczy UTW zaangażowała się we współpracę z seniorami z powiatu Góra. Wycieczki i warsztaty integracyjne były początkiem wspólnej współpracy.
Seniorzy, którzy wzięli udział w projekcie, poznali tajniki dziennikarstwa. Mieli też okazję mówić lokalnych mediach o istotnych sprawach dotyczących ludzi starszych.
Animatorka postanowiła zintegrować dojrzałe mieszkanki swojego miasta. Razem zorganizowały kurs samoobrony i uczyły się zarządzania finansami z wykorzystaniem gry cash-flow.
Animatorki zaprosiły starsze osoby do wolontariatu w Fundacji ITAKA, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. Seniorzy po cyklu szkoleń włączyli się do pracy.