Animatorki zaprosiły grupę seniorek i seniorów do działań promujących walory turystyczne i przyrodnicze Opola Lubelskiego i najbliższych okolic. Razem stworzyli przewodnik – w wersji online i papierowej.
Seniorki i seniorzy oraz młodsi uczestnicy podczas spacerów i warsztatów poznawali m.in. lokalne zioła i życie pszczół. Efektem wspólnych działań jest aplikacja na telefon – gra o ziołach.
W XIV edycji konkursu seniorki seniorzy z dzielnicy Skierniewice-Rawka stworzyli album „Rawent – wspomnienia utkane ze słów i obrazów”. Przygotowali się do tego podczas twórczych warsztatów.
Animatorzy wraz z grupą seniorską chcieli zachować i przekazać kolejnym pokoleniom pamięć o historii wsi. W tym celu zorganizowali Społeczne Muzeum Wsi Dubno.
Animatorzy znaleźli sposób na wzbudzenie zainteresowania historią najstarszego uzdrowiska w Polsce – osobiste wspomnienia seniorek i seniorów będą opublikowane w formie podcastów.
Animatorki postanowiły zachęcić seniorki do dzielenia się wspomnieniami z młodości na chwilę przed zamążpójściem. Powstanie album z ich historiami i zdjęciami, a także wystawa
Animatorki zaprosiły grupę seniorek seniorów do działań artystycznych. To między innymi plener malarsko-fotograficzny z wystawą prac i nauka nowych technik plastycznych.
Animatorzy zaprosili seniorki, seniorów i młodzież do inicjatywy na rzecz dbania o las i korzystania z jego dobrodziejstw. Wezmą udział w akcji sprzątania lasu i nauczyć się, jak odbierać go wszystkim zmysłami.
Na Pogórzu Wiśnickim przy osadzie turystycznej powstaje miejsce, do którego animatorzy zapraszają przede wszystkim mężczyzn w wieku senioralnym – będą razem majsterkować i budować sprzęty ogrodowe.
Pomysł na projekt zrodził się z pasji starszej animatorki, która przez wiele lat szyła kostiumy teatralne. Uczestnicy biorą udział w cyklu warsztatów krawieckich, scenograficznych i charakteryzacji.
Ogród to pasja inicjatorów, postanowili więc stworzyć grupę, która będzie pomagać w pracach ogrodniczych okolicznym mieszkańcom i dzielić się swoimi umiejętnościami.
Animatorzy zaprosili starszych i młodszych mieszkańców na serię warsztatów z majsterkowania i zachęcają do tworzenia nowych rzeczy ze starych przedmiotów
Animatorki zaprosiły dzieci i osoby starsze do działań ekologicznych. Wspólnie biorą udział w zajęciach z ornitologiem, leśnikiem i pszczelarzem, przygotowują domki dla ptaków i owadów, karmniki i poidełka.
W ramach działającej przy warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej wspólnoty osób zainteresowanych współczesną sztuką powstało Koło Sympatyków Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Nawiązując do setnej rocznicy powstania Huty Szkła Nadbużanka, animatorzy z międzypokoleniową grupą zbierają związane z zakładem wspomnienia pracowników, ich dzieci i wnuków.
W drugiej edycji projektu animatorzy skupili się na teraźniejszości: budowaniu sąsiedzkości i idei „krośnianizmu”. Zależy im na włączaniu uczestników w tworzenie inicjatywy i na tworzeniu więzi.
Śmiech dodaje energii, rozładowuje stres i sprawia, że świat staje się piękniejszy. Animatorka zaprosiła seniorki i seniorów na sesje jogi śmiechu, wspólne rozmowy i spotkania.
Dzięki zebranym wspomnieniom seniorów powstaje przewodnik po miejscowości i tablice informacyjne. Uczestnicy mogą też wziąć udział w kursie przewodnickim.
Projekt wyrósł z pasji animatorów: szukania sposobów porozumienia ponad podziałami. Przygotowani na warsztatach uczestnicy prowadzą debaty dotyczące wybranych przez siebie ważnych tematów.
Grupa seniorek i seniorów zaproponowała wspólne działania uczniom młodzieżowego ośrodka wychowawczego znajdującego się w okolicy. To między innymi warsztaty kulinarne, rękodzielnicze i taneczne.
Grupa wolontariuszy z lokalnego klubu seniora stworzyła plenerową biblioteczkę w samym centrum miejscowości i zaprosiła dzieci na regularne międzypokoleniowe spotkania czytelnicze.